Kalisz. Coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

ZDROWIE

Kalisz. Coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci

2024-04-22 18:00

Coraz więcej rodziców w Kaliszu i powiecie kaliskim nie chce szczepić dzieci. W minionym roku kaliski sanepid odnotował ponad 630 takich przypadków. Osoby, które wymigują się od obowiązkowych szczepień, muszą liczyć się z konsekwencjami.

W minionym 2023 roku kaliski sanepid odnotował 633 osoby, które uchylały się od obowiązkowych szczepień. Postępowanie administracyjne wobec osób uchylających się od szczepień z terenu powiatu kaliskiego przeprowadzono wśród 122 osób, a z terenu Miasta Kalisza wśród 341.

Z naszej strony działania polegają na tym, że w pierwszym etapie wysyłamy pismo edukacyjne do rodziców, czyli informujemy, że szczepienia są zalecane, że służą zdrowiu. Jeżeli w trakcie miesiąca, góra półtora miesiąca nie ma żadnej odpowiedzi to wtedy z naszej strony jest upomnienie - mówi nam Mariola Ratajczyk, kierownik sekcji epidemiologii w kaliskim sanepidzie.

Rodzice, którzy otrzymają dokumenty z sanepidu, często udają się do specjalisty w celu odroczenia szczepienia. Dodaje Mariola Ratajczyk.

Jeżeli jest odroczenie, to my nie podejmujemy żadnych działań, ponieważ do czasu odroczenia dziecko jest zwolnione ze szczepień. Natomiast w przypadku, jeżeli rodzic w dalszym ciągu nie chce zaszczepić dziecka, to wtedy w kolejnym etapie wysyłamy pisma do wojewody i wojewoda podejmuje decyzje o ukaraniu. Są to już kary finansowe.

Kary finansowe nakładane są oddzielnie na każdego z rodziców.​

Disney QUIZ: Dopasuj postać do bajki!

Pytanie 1 z 16
Z jakiego filmu pochodzi ta postać?
Disney