Kalisz. Asnykowa Biblioteka wzbogaciła się o unikatowy rękopis

i

Autor: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

BIBLIOTEKA

Kalisz. Asnykowa Biblioteka wzbogaciła się o unikatowy rękopis

2023-10-08 10:53

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu wzbogaciła się o unikatowy rękopis. To kronika obozowa pochodząca z 1917 roku, która zawiera zapisy realiów obozu w Szczypiornie. Całość zwieńczona jest podpisem kapitana Stanisława Tessaro, legionisty, późniejszego generała brygady Wojska Polskiego.

Rękopis zakupiony w drodze internetowej to pozbawiony okładki zeszyt w kratkę, który zawiera odręcznie spisany zbiór wierszowanych utworów, opisujących losy Legionistów i życie w obozie. Wszystkie utwory są rymowane i opatrzone tytułami. Na pięciu stronach spisana jest – prowadzona nieregularnie – kronika rozpoczynająca się od dnia 12 lipca, a kończąca się na dniu 20 października 1917 roku.

W naszej Izbie Szczypiorna oglądać można kilka archiwalnych zdjęć, obozowych listów, oryginalny pamiętnik, kilka rysunków. Jest tego wciąż mało i jest to depozyt, który prezentujemy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Szczypiorniak. Po raz pierwszy Bibliotece udało się kupić artefakt pochodzący z tamtego czasu i to tak interesujący - obozową kronikę, wierszowaną, rymowaną – mówi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Na ostatniej stronie zanotowano ostatnie słowa Komendanta Józefa Piłsudskiego na kilka dni przed aresztowaniem. Rękopis po opracowaniu prezentowany będzie w Izbie Pamięci Szczypiorna w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

QUIZ. Piosenka, film czy książka. My podajemy tytuł i autora - Ty możesz zrobić tylko dwa błędy!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. "Imagine" Johna Lennona to: