Dziennik Minotaura w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

i

Autor: fot. Mirosława Zybura

Kaliskie galerie sztuki ponownie otwarte. Do zobaczenia m.in. obrazy Dwurnika

2020-05-13 17:55

Kaliskie galerie sztuki ponownie otwarte. Dla tych, którym brakuje bezpośredniego kontaktu z kulturą, przygotowano kilka propozycji. Zapraszamy do m.in. Wieży Ciśnień i Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza.

Czekali na to i artyści, i odbiorcy — wreszcie galerie sztuki wznawiają działalność. Przez pandemię wiele instytucji swoją działalność przeniosło do internetu, w Kaliszu była to m.in. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina. JTeraz znów jest otwarta i do końca maja zaprasza na wystawę Andrzeja Bednarczyka pt. „Dziennik minotaura”. To niezwykły, niekończący się obraz, komiks i labirynt w jednym dziele.

Wystawa w Kaliszu

Z kolei od 18 maja na wystawę prac Edwarda Dwurnika zaprasza kaliski Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”. Dzieła wybitnego polskiego, nieżyjącego już malarza miały gościć w Kaliszu dużo wcześniej, ale pandemia pokrzyżowała plany galerii. Z kolei już od kilku dni przed galerią swoje czarno-białe fotografie natury, pod tytułem „Wędrówki światła” prezentuje Małgorzata Szymańska.

Nie próżnują także kaliskie Muzeum i Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza. Od 22 maja w CRiG można oglądać wystawę „Kaliszanki”. To złożona z dokumentów, fotografii czy filmów opowieść o niezwykłych mieszkankach miasta: społeczniczkach, nauczycielkach lekarkach czy artystkach, o których nie wszyscy być może słyszeli.


— Większość z bohaterek wystawy urodziło się pod zaborami, w mieście skrajnie niedofinansowanym, z systemowo ułomnym samorządem kierowanym przez cara. Była to rzeczywistość, której formy kształtowały duże kontrasty społeczne oraz pogłębiająca się nędza i wysoki analfabetyzm znakomitej części społeczeństwa. Z tego powodu dostęp najbiedniejszych do opieki społecznej i zdrowotnej stał się misją dla niejednej z miejskich aktywistek. Językiem urzędowym i obowiązującym w szkole był język rosyjski, jako podstawowe narzędzie rusyfikacji, co powodowało, że patriotyzm wpisano w każdy przejaw działalności kulturalnej Polaków, a założenie muzeum, biblioteki i czytelni należało do najbardziej aktualnych wyzwań tamtych czasów — czytamy w opisie wystawy.

Inspiracją tej ekspozycji jest książka „Wszystko dla Pań” Anny Tabaki i Przemysława Dunaja, którzy również jest kuratorami wystawy. Ekspozycję będzie można oglądać od 22 maja w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza.

Internetowy wernisaż — dzień wcześniej na Facebooku.

Mimo otwarcia swoich siedzib, instytucje kultury z Kalisza nadal są  bardzo aktywne w mediach społecznościowych. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zachęca m.in. do oglądania serialu „Tarasin Movie”, a kaliszan zaprasza też do konkursu na najlepszą fotografię inspirowaną twórczością Fridy Kahlo.