Dziennik Minotaura w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

i

Autor: fot. Mirosława Zybura

Kaliskie galerie sztuki ponownie otwarte. Do zobaczenia m.in. obrazy Dwurnika

2020-05-13 17:55

Kaliskie galerie sztuki ponownie otwarte. Dla tych, którym brakuje bezpośredniego kontaktu z kulturą, przygotowano kilka propozycji. Zapraszamy do m.in. Wieży Ciśnień i Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza.

Czekali na to i artyści, i odbiorcy — wreszcie galerie sztuki wznawiają działalność. Przez pandemię wiele instytucji swoją działalność przeniosło do internetu, w Kaliszu była to m.in. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina. JTeraz znów jest otwarta i do końca maja zaprasza na wystawę Andrzeja Bednarczyka pt. „Dziennik minotaura”. To niezwykły, niekończący się obraz, komiks i labirynt w jednym dziele.

Wystawa w Kaliszu

Z kolei od 18 maja na wystawę prac Edwarda Dwurnika zaprasza kaliski Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”. Dzieła wybitnego polskiego, nieżyjącego już malarza miały gościć w Kaliszu dużo wcześniej, ale pandemia pokrzyżowała plany galerii. Z kolei już od kilku dni przed galerią swoje czarno-białe fotografie natury, pod tytułem „Wędrówki światła” prezentuje Małgorzata Szymańska.

Nie próżnują także kaliskie Muzeum i Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza. Od 22 maja w CRiG można oglądać wystawę „Kaliszanki”. To złożona z dokumentów, fotografii czy filmów opowieść o niezwykłych mieszkankach miasta: społeczniczkach, nauczycielkach lekarkach czy artystkach, o których nie wszyscy być może słyszeli.


— Większość z bohaterek wystawy urodziło się pod zaborami, w mieście skrajnie niedofinansowanym, z systemowo ułomnym samorządem kierowanym przez cara. Była to rzeczywistość, której formy kształtowały duże kontrasty społeczne oraz pogłębiająca się nędza i wysoki analfabetyzm znakomitej części społeczeństwa. Z tego powodu dostęp najbiedniejszych do opieki społecznej i zdrowotnej stał się misją dla niejednej z miejskich aktywistek. Językiem urzędowym i obowiązującym w szkole był język rosyjski, jako podstawowe narzędzie rusyfikacji, co powodowało, że patriotyzm wpisano w każdy przejaw działalności kulturalnej Polaków, a założenie muzeum, biblioteki i czytelni należało do najbardziej aktualnych wyzwań tamtych czasów — czytamy w opisie wystawy.

Inspiracją tej ekspozycji jest książka „Wszystko dla Pań” Anny Tabaki i Przemysława Dunaja, którzy również jest kuratorami wystawy. Ekspozycję będzie można oglądać od 22 maja w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza.

Internetowy wernisaż — dzień wcześniej na Facebooku.

Mimo otwarcia swoich siedzib, instytucje kultury z Kalisza nadal są  bardzo aktywne w mediach społecznościowych. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zachęca m.in. do oglądania serialu „Tarasin Movie”, a kaliszan zaprasza też do konkursu na najlepszą fotografię inspirowaną twórczością Fridy Kahlo.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE