Projekt Gloria Victis. Kalisz 1863 realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864". Partnerami przedsięwzięcia są I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne - Oddział w Kaliszu, a twórcami projektu – Monika Sobczak-Waliś i Robert Kuciński z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.Premiera gry odbyła się w miniony piątek. Uczestnicy gry terenowej Gloria Victis. Kalisz 1863 wystartowali sprzed pomnika Adama Asnyka. Do wykonania mieli 20 różnych zadań, które znajdowały się w 9 punktach.
Młodzież biegała z mapkami i zadaniami na kartach gry. Chwaliła się swoją wiedzą z zakresu Powstania Styczniowego, a przede wszystkim jego kaliskiego wymiaru. Istotne jest również to, że wcześniej odbyły się lekcje prowadzone przez panią Monikę Sobczak-Waliś właściwie we wszystkich kaliskich szkołach. Ponadto zorganizowaliśmy czterodniowe warsztaty dla młodzieży – mówi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu
Finał gry odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu, gdzie nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i podsumowanie. Najlepiej poradziły sobie drużyny z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu, które zajęły I i II miejsce oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu, która ulokowała się na trzeciej pozycji.
Polecany artykuł: