Głośne czytanie bajek w mediach społecznościowych, Biblioteka Kalisz

i

Autor: fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu, Facebook

Ebooki zamiast tradycyjnych książek, spektakle i koncerty w sieci

2020-04-21 12:38

W czasie pandemii nadal promują kulturę — wyłącznie w internecie. Bibliotekarze z Kalisza nie tylko oswoili swoich czytelników z e-bookami, ale także ze spektaklami, koncertami i wystawami dostępnymi on-line. Choć fizycznie czytelnie są nieczynne, biblioteka nadal działa, m.in. w mediach społecznościowych.

Pandemia koronawirusa i „lockdown”, który objął także instytucje kultury, niejako przysłużyły się promocji cyfrowego czytelnictwa. Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu uprościła procedurę wypożyczania e-booków i ruszyła z intensywną promocją bazy książek dostępnych w tej właśnie formie.

— To był strzał w dziesiątkę, bo w ciągu zaledwie tygodnia liczba korzystających z e-booków wzrosła o pół tysiąca i powiększa się z każdym dniem — mówi Robert Kuciński, dyrektor biblioteki w Kaliszu. — Czytelnicy korzystają w dużej mierze z sugestii bibliotekarzy, którzy omawiają na facebookowym profilu najciekawsze pozycje.


Jak skorzystać z cyfrowego księgozbioru kaliskiej biblioteki? Wystarczy skontaktować się mailowo z Biblioteką Główną lub Filią nr 4 (bg@mbp.kalisz.pl lub filia4@mbp.kalisz.pl), by zyskać kod i bezpłatny dostęp do ponad tysiąca tytułów.

— Biblioteka na swym facebookowym profilu promuje nie tylko platformę IBUK Libra, ale także mało spopularyzowane strony internetowe oferujące darmowe e-booki, takie jak wolnelektury.pl — dodaje Robert Kuciński.


Bibliotekarze z Kalisza w internecie organizują także przedstawienia dla najmłodszych, np. W formie teatrzyku kamishibai. Najmłodsi mogli więc zobaczyć „Bajkę o księciu Husajnie i latającym dywanie” czy „Bajkę o orle, który myślał, że jest kogutem”.

— Doszło także do światowej premiery internetowej „Przygody afrykańskiej” – sztuki, którą z okazji Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego napisała Joanna Piotrowska, a zilustrowała Agnieszka Zaśko — mówi Robert Kuciński. Także na Facebooku bibliotekarze zorganizowali akcję głośnego czytania bajek, powieści czy wierszy. Ponadto, bibliotekarze nagrywają vlogi nie tylko literackie, a przez komunikatory organizują spotkania autorskie w cyklu „Autor Movie”. Rozmawiali już Marcinem Wysockim, autorem książki „Baku, Moskwa, Warszawa” i z Ryszardem Bienieckim, autorem książki „Calisia devastata Calisia restituta = Kalisz zburzony Kalisz odrodzony”.

W swoich mediach społecznościowych bibliotekarze prezentują także wystawy on-line, zachęcają do oglądania w internecie spektakli polskich teatrów. Proponują także tworzenie np. nietuzinkowych zakładek do książek, które można wykonać niemal ze wszystkiego i w praktycznie dowolnym kształcie.