noc

i

Autor: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

Kultura

Noc Muzeów w Kaliszu - SPRAWDŹ co będzie się działo!

2024-05-07 10:23

Będzie wystawa, spotkanie przy herbacie i z duchownymi w średniowiecznym grodzie. To wszystko w ramach Nocy Muzeów, która już 18 maja odbędzie się w Kaliszu.

Liczne atrakcje przygotowało Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, które świętować będzie podwójnie, bo w maju obchodzić będzie 110-lecie działalności. I z tej okazji, a także w ramach Nocy Muzeów - będziecie mogli zobaczyć wystawę "Początek", nawiązującą do jubileuszu.

Wystawa w sposób niezwykle ciekawy przeprowadzi widzów przez 110 lat, tj. od samego początku istnienia placówki do czasów współczesnych. Będzie się składała z zabytków wybranych spośród najcenniejszych, ułożonych w siedmiu działach. Nie zabraknie wśród nich eksponatów z najstarszych inwentarzy, złożonych do muzealnych zbiorów przez założycieli instytucji. Będą to eksponaty archeologiczne, historyczne, artystyczne, jak i bibliofilskie - mówi Ilona Wieczorek z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Atrakcji nie zabraknie także w Dworku Marii Dąbrowskiej w podkaliskim Russowie. Tu odbędzie się spotkanie z hortiterapeutką. 

O aromatycznych naparach, ich walorach smakowych i leczniczych opowie hortiterapeutka - Izabela Piękna, która zabierze nas w podróż po zielarskich i magicznych tajemnicach różnorodnych herbat. W trakcie spotkania będzie możliwość spróbowania różnego rodzaju naparów, a także skomponowania własnej, niepowtarzalnej mieszanki wybierając starannie składniki - miętę, hibiskus, chaber, płatki róż, miód z rokietnikiem, nagietek, lawendę, cytrynę - dodaje Ilona Wieczorek. 

Ciekawie zapowiada się także Noc Muzeów w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu. Będzie można spotkać się ze średniowiecznymi duchownymi. Powiedzą m.in o obrządkach pogrzebowych czy dawnej medycynie.

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem średniowiecznej duchowości, zarówno tej z czasów pogańskich jak i chrześcijańskiej. Zaprezentujemy słowiański, ciałopalny obrządek pogrzebowy, medycynę średniowiecznych cysterek z podkaliskiego klasztoru w Ołoboku i filozofię romańskich architektów i kamieniarzy. Możliwe będzie również nocne zwiedzanie kościółka świętego Wojciecha opatrzone gawędą o dawnych wierzeniach - dodaje Ilona Wieczorek z muzeum. 

Noc Muzeów w Kaliszu potrwa od godziny 18:00 do północy. Wstęp jest bezpłatny. 

początek

i

Autor: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
plakat

i

Autor: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
Sonda
Wybierasz się na Noc Muzeów 2024?