Dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie podczas upału? Reagujmy!

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

BEZPIECZEŃSTWO

Dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie podczas upału? Reagujmy!

2024-07-10 9:00

Widzisz zamknięte dziecko lub psa w samochodzie podczas upału? Nie bądź obojętny i reaguj! Taki nagrzany pojazd jest dla dziecka, czy pupila śmiertelną pułapką. W takim przypadku możemy wybić w aucie szybę.

Przy 30 stopniowym upale wystarczy zaledwie kilka minut, by temperatura w pojeździe podskoczyła do nawet 70 stopni. Dlatego jeśli widzimy zamknięte dziecko lub psa w samochodzie nie bójmy się i reagujmy. Dzięki szybkiemu działaniu możemy uratować komuś życie. W pierwszej kolejności należy wezwać służby ratunkowe. Jeśli okaże się, że w pobliżu nie ma właściciela pojazdu, możemy wybić w aucie szybę, zachowując przy tym zasady bezpieczeństwa. Mówi nam Jakub Pietrzak, rzecznik strażaków z Kalisza.

Przede wszystkim należy osłonić wzrok, żeby odpryski tej szyby nie spowodowały uszkodzeń oczu, czy to przez okulary, czy przez odwrócenie się. Na pewno warto wykorzystać twarde narzędzie tak, żeby spróbować wybić szybę, bo to nie jest takie łatwe. Natomiast jeżeli uda nam się w okolicy taki przedmiot pozyskać to będzie nam dużo łatwiej i sprawniej to wykonać. Dbamy o swoje bezpieczeństwo. Prosimy, aby wszyscy odeszli gdzieś troszeczkę dalej, bo pękniecie szyby po uderzeniu jakimkolwiek twardym elementem może spowodować odprysk.

Uderzenie należy wykonać w taką szybę, z której będziemy w stanie dziecko, czy zwierzę, które znajduje się w pojeździe wydobyć lub dostać się do klamki od środka, żeby te drzwi otworzyć. Osoba, która w takim przypadku wybije szybę nie ponosi żadnych konsekwencji. Zdecydowane działanie może uratować komuś życie. Numer alarmowy to 112.

Pierwsza pomoc - czy wiesz, jak jej udzielić?

Pytanie 1 z 10
Wypadek samochodowy
wypadek samochodowy