Naukowcy z Centrum Badawczo – Wdrożeniowego Uniwersytetu Kaliskiego dostali już 20 decyzji patentowanych i 4 prawa do wzorów przemysłowych. Jak mówi rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła szczególnie cenne dla uczelni są patenty dotyczące zdrowia.
Szczególnie cenne dla uczelni, która kształci lekarzy, są patenty w sferze nauk o zdrowiu. Muszę jednak przyznać, że każdy patent nas cieszy, dlatego że wynalazki, nad którymi pracują nasi naukowcy, potwierdzają nie tylko nasze uniwersyteckie aspiracje, ale również to, że idziemy we właściwym kierunku. Nie skupiamy się jedynie na działalności dydaktycznej, ale prowadzimy badania naukowe i we współpracy z interesariuszami zewnętrznymi, szukamy nowatorskich rozwiązań, które – tak jak w omawianych przypadkach, kończą się uzyskaniem dokumentów patentowych - mówi profesor Wojtyła.
Szczególnie istotne znaczenie ma dla nas fakt, iż coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy zwracają się do nas właściciele firm i proszą nas o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu. Jeśli jesteśmy w stanie pomóc znaleźć rozwiązanie, bądź przeprowadzić badania, podejmujemy współpracę i w ostatnim czasie w czterech przypadkach była to współpraca wyjątkowo owocna. Dzięki naszej współpracy, opatentowany został m. in. sposób wytwarzania spożywczego wyrobu rybnego, zawierającego mięso z jesiotra - dodaje prof. Ireneusz Dziubek, dyrektor Centrum.
Badacze z Centrum Badawczo – Wdrożeniowego Uniwersytetu Kaliskiego są w trakcie prac nad kolejnymi patentami. Na decyzje Urzędu Patentowego czeka kolejnych 11 patentów, wśród których znajdują się m. in.: kolbowy adapter do broni, korzystnie śrutowej, zapalarka, zespół do szybkiego przezbrajania maszyny, adapter na standardowe łóżko do transportu chorych, a nawet ,,Konglomerat odzyskiwania energii życiowej i witalności oraz niwelacji szkodliwego wpływu alkoholu”.
Polecany artykuł: