kalendarz

i

Autor: BŹ

WYBORY

Czas na porządki. 30 dni na usunięcie plakatów i haseł

2023-10-18 10:34

Plakaty muszą zniknąć. Albo będzie kara. Komitety wyborcze mają 30 dni – od minionej, wyborczej niedzieli by pozdejmować banery i plakaty. Czas na porządki!

Kodeks wyborczy jasno określa zasady. Od dnia wyborów – pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć plakaty, banery czy hasła.

- Jeśli tego nie zrobią – mogą zostać ukarani. Mandatem – do 500 złotych. A jeśli sprawa trafi do sądu – kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych - mówi Maciej Frankowski ze Straży Miejskiej w Kaliszu.

Warto jednak wiedzieć, że są wyjątki.

Zgodnie z kodeksem wyborczym – termin 30 dni nie obowiązuje w konkretnych przypadkach:

Obowiązek [...] nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie terminu […] nastąpi za zgodą właściciela./ za Kodeks Wyborczy

Niektórzy już za porządki się zabrali, ale plakaty i banery bardzo wielu kandydatów wciąż „wiszą”.

Mała podpowiedź dla komitetów – banerów nie trzeba wyrzucać. Można je dać na przykład do schronisk – świetnie ocieplaj budy.

Sprawdź, czy jesteś uczciwym człowiekiem!

Pytanie 1 z 10
Zaspałeś do pracy. Spóźniłeś się na bardzo ważną konferencję, o której wiedziałeś już od miesiąca. Co powiesz przełożonym i współpracownikom, gdy wejdziesz do biura w trakcie spotkania?