ZDJĘCIE POGLĄDOWE

i

Autor: pixabay.pl

ZWIERZĘTA

Co zrobić, gdy spotkamy w lesie ranne zwierzę? Leśnicy podpowiadają

2024-06-10 12:29

Czasem nasza pomoc - udzielona w nieodpowiedni sposób - może wyrządzić więcej szkody niż pożytku! Apelują leśnicy z Przedborowa i podpowiadają, co zrobić, gdy np. podczas spaceru zobaczymy w lesie ranne zwierzę.

Widzisz w lesie ranne zwierzę? Nie podchodź i nie próbuj działać na własną rękę. Nigdy nie wiesz, co dokładnie się stało. Dlatego też ZAWSZE w takiej sytuacji należy powiadomić odpowiednie służby.

Każde takie zwierzę zranione, które spotkamy w lesie - tutaj powinniśmy zachować trochę ostrożności, z kilku powodów. Po pierwsze, nie wiemy co dokładnie się stało, dlaczego to zwierzę jest ranne, czy nie jest to np. choroba i zbliżając się do niego, czy dotykając go, możemy sami się zarazić. Jeżeli chcielibyśmy udzielić pomocy to takie zwierzę też może się bronić i nas zaatakować. Dotyczy to sytuacji, gdybyśmy np. spotkali rannego dzika w lesie. Istnieje duże ryzyko, że on nas zaatakuje, bo mógł ucierpieć w wyniku wypadku, ale też polowania, wtedy taki zwierz jest rozdrażniony i chce się obronić. Najlepszym sposobem pomocy w takiej sytuacji jest zawiadomienie służb - leśnika, czy Powiatowego Lekarza Weterynarii. Wtedy to oni zadecydują, jaki jest dalszy tok postępowania. Nasze działania powinny się do tego ograniczyć - mówi Marcin Frąckowiak z Nadleśnictwa Przedborów. 

W takiej sytuacji musimy też pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Fachową opiekę zostawmy odpowiednim służbom.

Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz
Źródło: Co zrobić, gdy spotkamy w lesie ranne zwierzę? Leśnicy podpowiadają