Głosując za tym budżetem, głosujecie za rewitalizacją, modernizacjami szkół i remontami dróg – przekonywał radnych prezydent Krystian Kinastowski.
– Dziś nie jesteśmy w stanie oszacować skutków trwającej epidemii. Po wprowadzeniu szeregu oszczędności, uwzględnieniu kosztów związanych z ustawowym wzrostem płac oraz waloryzacją niektórych opłat lokalnych, udało nam się wygospodarować kwotę blisko 105 milionów złotych na wydatki majątkowe, czyli inwestycje. To właśnie troska o lokalną gospodarkę, przejawiająca się w przemyślanym programie inwestycyjnym, przyświecała nam przy tworzeniu przyszłorocznego budżetu. Nadchodzący rok, ze względu na niepewną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, będzie rokiem najważniejszym w ciągu kilku lub kilkunastu ostatnich lat
– mówi prezydent Krystian Kinastowski.
Wobec planów prezydenta nadal krytyczna jest opozycja. W mieście panuje stagnacja, nie ma nowych pomysłów, a Kalisz traci status w regionie. Wiele może zmienić też pandemia, mówi Dariusz Grodziński z Koalicji Obywatelskiej.
– Do budżetu chcemy odnieść się neutralnie, pokazując jego blaski i cienie. Nie będziemy go negować, bo w tym czasie, w jakim się znajdujemy wskazana jest jakaś elementarna solidarność. Bez względu na to, jak facebookowo ogrywa się tę samą inwestycję, czujemy, że drepczemy w miejscu. Poza tym wszyscy mamy świadomość, że będziemy musieli dopłacić do funkcjonowania Ośrodka Sportu, Aquaparku, zapewne też do transportu publicznego. Będziemy musieli dopłacić znacznie wcześniej, niż to teraz planujemy w zapisach budżetowych
– mówi radny Grodziński, dodając, że prezydent dysponuje „największą kasą miejską Kalisza w historii”.
W przyszłym roku miasto zamierza zrealizować: - rewitalizacja Głównego Rynku z ulicą Kanonicką, - przebudowa ulic Nowy Świat i Częstochowskiej w ramach drogi wojewódzkiej nr 450, - przedłużenie Szlaku Bursztynowego do ulicy Warszawskiej, - przebudowa placów św. Józefa, Jana Pawła II i Kilińskiego, - przebudowa i budowa ulic: Konopnickiej, Dębowej, Toruńskiej, Puckiej, Lipowej, Wiejskiej, Wyszyńskiego, Mazurskiej, Wykopaliskowej, Budziszyńskiej, Spółdzielczej i Rajskowskiej w ramach Programu Budowy i Przebudowy Dróg Osiedlowych, - dalsza rewaloryzacja Parku Miejskiego, - kompleksowy remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ulicy Kordeckiego.
Za przyjęciem budżetu byli radni PiS oraz stowarzyszeń Samorządny Kalisz i Wszystko dla Kalisza. Radni Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy wstrzymali się od głosu.
Jak podaje Urząd Miasta Kalisza, w przyszłym roku „deficyt po spłacie 13 milionów zadłużenia - wyniesie 6.724.100 zł”.