LATO W MIEŚCIE

Artystyczne półkolonie w Domu Sąsiedzkim w Kaliszu

2023-07-16 9:23

„Widzę siebie, widzę Ciebie” pod takim hasłem odbywają się dwutygodniowe półkolonie w Domu Sąsiedzkim w Kaliszu. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 11-15 lat z Kalisza oraz do młodzieży z Ukrainy, która mieszka w naszym mieście. Warsztaty prowadzi Stowarzyszenie Multi Art.

Podczas trwania półkolonii „Widzę siebie, widzę Ciebie" realizowanych w ramach programu "Lato w teatrze" prowadzący wykorzystują różne narzędzia i techniki pracy m.in. ruch i praca z ciałem, opowiadanie historii. Najważniejszym narzędziem do budowania empatii, poznawania siebie nawzajem, rozwijania wyobraźni, a co za tym idzie budowania kompetencji społecznych jest, ich zdaniem, literatura - proza i poezja. O swoich wrażeniach opowiedzieli uczestnicy półkolonii:

Braliśmy udział w zajęciach literackich z panią Adrianną i Dagmarą. Z fragmentów wierszy układaliśmy własną poezję, którą można zobaczyć na oknach Domu Sąsiedzkiego. Podczas badania terenowego pytaliśmy mieszkańców i mieszkanki Kalisza o rozmaite emocje i ich odczuwanie. Poznaliśmy poglądy mieszkańców Kalisza na temat emocji. Przeprowadziliśmy nawet wywiad z prezydentem Krystianem Kinastowskim - mówią uczestnicy

Zespół kaliskiego „Lata w teatrze" to: Natalia Czarcińska, Marta Kościańska, Agnieszka Zalewska, Ruslan Kolmykov, Sebastian Jochan, Małgorzata Kałędkiewicz, Tomasz Bąk, Adrianna Olejarka, Dagmara Świerkowska.

W półkoloniach biorą udział 24 osoby z Polski i z Ukrainy. Głównym tematem, który poruszamy są emocje, nawiązywanie relacji, budowanie przyjaźni, ale także akceptacja inności. Ci młodzi ludzie przychodzą tutaj z uśmiechami, są zaangażowani - mówi Natalia Czarcińska

Stowarzyszenie Multi.Art stawia na interdyscyplinarność - korzystają z narzędzi edukacji teatralnej, ale też z działań z obszaru sztuk wizualnych: z artystą Rusłanem Kolmykovem wspólnie stworzyli wyplatane kolorowym nićmi obrazy, z fotografem Tomaszem Bąkiem czule przyglądali się rzeczywistości przez zbudowane przez uczestników i uczestniczki aparaty otworkowe. Odwiedzili także Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, gdzie wzięli udział w warsztatach aktorskich z Małgorzatą Kałędkiewicz oraz improwizacjach muzycznych z Sebastianem Jochanem. Skorzystali również z gościnnych progów Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu i Akceleratora Kultury.

Efekty działań będzie można obejrzeć i doświadczyć we wtorek 18 lipca, o godz. 16.00 w Domu Sąsiedzkim Podgórze 2-4.

Rozpoznaj turecki serial po postaci. Tylko mistrz zdobędzie 9/9!

Pytanie 1 z 9
Zacznijmy od czegoś prostego. Ta postać pochodzi z serialu...
Zacznijmy od czegoś prostego. Ta postać pochodzi z serialu...