mertka

i

Autor: Wikipedia

Akt zgodu pierwszego powstańca do zobaczenia w kaliskim archiwum

2020-12-28 13:28

Akt zgonu pierwszego poległego powstańca wielkopolskiego 19 - letniego Jana Mertki - zobaczyć możecie w Archiwum Państwowym w Kaliszu. Jest tam od ubiegłego roku. Wcześniej był w podostrowskich Przygodzicach, w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie został - 8 lat temu - odnaleziony i przetłumaczony na język polski. Dokument możecie zobaczyć nie wychodząc z domu, bo jest dostępny on line , w ramach - prowadzonego w kaliskim archiwum cyklu - A TO CIEKAWE.

Jan Mertka jest uważany za pierwszego poległego powstańca wielkopolskiego, pomimo, że zmarł na kilka godzin przed wybuchem walk w Poznaniu.

Służył w I. Batalionie Pogranicznym w Szczypiornie. 27 grudnia 1918 roku w czasie patrolu został ciężko ranny od kuli w podkaliskim Boczkowie. Zmarł tego samego dnia.

Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną.

Grób Jana Mertki znajduje się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.​

102 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego minęła w niedzielę 27 grudnia.

Jeśli chcecie zobaczyć akt zgonu Jana Mertki to zajrzyjcie TUTAJ : https://www.archiwum.kalisz.pl/a-to-ciekawe/akt-zgonu-jan-mertka

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl.

Podsumowanie 2020 roku. Jak będziemy go wspominać?