14 czerwca to Światowy Dzień Krwiodawcy. RCKiK w Kaliszu zaprasza do świętowania!

i

Autor: pixabay

14 czerwca to Światowy Dzień Krwiodawcy. RCKiK w Kaliszu zaprasza do świętowania!

2021-06-14 10:01

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Święto to przypada w dzień urodzin Karla Landsteinera, który odkrył grupy krwi i za co otrzymał nagrodę Nobla. Światowy Dzień Krwiodawcy to święto dedykowane osobom, które chętnie dzielą się tym cennym lekiem. To dobra okazja by podziękować wszystkim dawcom. Z tej okazji Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zaprasza w swoje progi.

Krew jest lekiem, którego nie da się wyprodukować. I dlatego tak ważni są dawcy, którzy chętnie dzielą się tym drogocennym płynem. Z okazji przypadającego Światowego Dnia Krwiodawcy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu oraz Oddziały Terenowe zapraszają w swoje progi.

Chcemy pokazać wyraz wdzięczności. Podziękować i w jakiś sposób uhonorować za to, co robią bezinteresownie. A robią to dla innych ludzi, ratują ich zdrowie, życie. To jest po prostu godne podziwu i godne naśladowania.

Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor RCKiK w Kaliszu.

Od dzisiaj  do 15 października br. w kaliskim krwiodawstwie rusza konkurs „Oddaj krew, przelej życie”. Każda osoba, która odda krew lub jej składniki i wypełni kupon weźmie udział w konkursie. A do wygrania są atrakcyjne nagrody.

Oprócz tego, dzisiaj (14.06) na Głównym Rynku w Kaliszu odbędzie się akcja honorowego krwiodawstwa. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13.00 i potrwa do 17.00. Organizuje ją Polski Czerwony Krzyż i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Krew mogą oddawać osoby, pomiędzy 18-65 rokiem życia, które są zdrowe i ważą co najmniej 50 kg.

Jak działa krwiodawstwo?