Warto oddać krew! DAWCA jest zawsze dokładnie przebadany! [AUDIO,WIDEO]

i

Autor: pixabay

Warto oddać krew! DAWCA jest zawsze dokładnie przebadany! [AUDIO, WIDEO]

2020-09-15 10:26

Krew cały czas potrzebna! Przypomina Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. By osoba potrzebująca otrzymała ten życiodajny płyn MUSI BYĆ DAWCA! ALE zanim krew trafi do pacjenta – DAWCA ma wykonywane szczegółowe badania m.in. wirusologiczne i morfologii.

Krew jest lekiem, którego nie da się wyprodukować. Dlatego tak ważne jest, by się nią dzielić. Zanim ten życiodajny płyn trafi do osoby potrzebującej, zostaje dokładnie przebadany. Bo DAWCA ma wykonywane szczegółowe badania laboratoryjne.

Do tych badań należy badanie morfologii, badanie wirusologiczne, badanie grupy krwi i badanie poziomu białka całkowitego. Badania wirusologiczne - wykonujemy podstawowe badania serologiczne i badania metodami biologii molekularnej.

Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Krwiodawstwo - badania wykonywane dawcom krwi. Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu

Badania serologiczne i molekularne są wykonywane w specjalnej pracowni. Ta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu jest jedyną w kraju, która wykonuje te badania na poziomie jednej pracowni.

Krwiodawstwo - badanie próbek dawcy