pies

i

Autor: pixabay

Społeczne

Zwierzaki pojadą za darmo KLA - już od 15 lutego

2024-02-09 9:55

Od roku kaliszanie mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów Kaliskimi Liniami Autobusowymi, ale musieli kupić bilet jeśli w podróż zabierali kota czy psa. Opłaty za zwierzęta, decyzją radnych miejskich, zostały zniesione i prawo właśnie wchodzi w życie.

Rok temu Kaliskie Linia Autobusowe wprowadziły bezpłatne przejazdy dla kaliszan. Mieszkańcy nie musieli płacić także za przewóz wózków czy rowerów, ale za zabranie w podróż swojego zwierzęcia już tak. Sypały się mandaty, nawet jeśli właściciel psa czy kota trzymał swojego pupila na kolanach. Z wnioskiem o zniesienie opłat wyszedł radny miejski Tomasz Wasiak.

To nie były przypadki jednorazowe, bo ludzie nie wiedzieli, że ich pies czy kot musi mieć bilet. Rozumiem, że nieznajomość prawa szkodzi, ale wydawało się logiczne, że skoro wsiadam z małym pieskiem do autobusu, to dlaczego mam za niego płacić. Trzymam go na kolanach czy w jakimś tam koszyczku. Niestety jednak kontrolerzy bardzo często wystawiali z tego powodu mandaty, czasami nawet kierowcy wypraszali takie osoby z autobusu - mówi radny Wasiak. 

25 stycznia radni podczas sesji podjęli uchwałę znoszącą opłaty. Teraz prawo wchodzi w życie, a konkretnie zwierzęta będą mogły podróżować bezpłatnie już od 15 lutego.