przemoc

i

Autor: pixabay

Zarzuty zostały postawione! Prokuratura o księdzu z filmu braci Siekielskich

2020-05-16 22:25

Zarzuty usłyszał we wrześniu ubiegłego roku. Teraz prokuratura czeka na zbiorczą opinię biegłych. Prokuratura Krajowa odniosła się do filmu braci Sekielskich ZABAWA W CHOWANEGO, w którym mowa jest o ofiarach księdza Arkadiusza H. z diecezji kaliskiej. Mężczyzna miał skrzywdzić co najmniej kilkoro dzieci. Zarzuty dotyczą jednej z ofiar, bo reszta spraw się przedawniła. Więcej w artykule poniżej!

Film braci Sekielskich miał swoją internetową  premierę w sobotni poranek. Jak można było się spodziewać -wywołał wielkie emocje i liczne komentarze.

Także ze strony kościoła, którego grzechy związane z tuszowaniem pedofilii - film ujawnia. Niemały wątek dotyczy biskupa kaliskiego księdza Edwarda Janiaka.

Głos zabrał Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i Diecezja Kaliska.

Pisaliśmy o tym TUTAJ :https://www.eska.pl/ostrow/oswiadczenie-po-filmie-braci-sekielskich-jest-reakcja-kurii-kaliskiej-aa-yYU4-kPKE-75cL.html

Od grudnia 2018 roku śledztwo w sprawie księdza Arkadiusza H. prowadzi Prokuratura Rejonowa w Pleszewie. Jej działania spowodowały, że ksiądz usłyszał zarzuty. Dotyczą seksualnego wykorzystania małoletniego, za co grozi do 12 lat więzienia. Chodzi o jedną z ofiar. Ponieważ  w przypadku pozostałych, ustalonych przez śledczych osób, które Arkadiusz H. miał skrzywdzić, sprawy się przedawniły. Bo osoby te w dniu zgłaszania ich do prokuratury miały skończone 30 lat.

Łącznie w śledztwie mowa była o 7 pokrzywdzonych. Przesłuchano w sumie kilkadziesiąt osób.

Komunikat w sprawie księdza H. wydała w sobotnie popołudnie także Prokuratura Krajowa.

W związku z pytaniami mediów Prokuratura Krajowa informuje, że przedstawionemu w filmie „Zabawa w chowanego” byłemu wikariuszowi parafii w Pleszewie Arkadiuszowi H. został we wrześniu 2019 roku postawiony zarzut dopuszczenia się wobec osoby małoletniej innych czynności seksualnych. Jest to przestępstwo z artykułu 200 par. 1 kodeksu karnego, za które grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie w sprawie Arkadiusza H. zostało zainicjowane zawiadomieniem, które wpłynęło do prokuratury w grudniu 2018 roku. Dotyczyło przestępstwa, do którego miało dojść 20 lat wcześniej. Prokuratura niezwłocznie, już po dwóch dniach, zwróciła się do Kurii Diecezjalnej w Kaliszu o udostępnienie akt personalnych Arkadiusza H. wraz dokumentacją przebiegu i miejsc świadczenia posługi kapłańskiej.

W śledztwie przesłuchano 35 świadków, niektórych wielokrotnie, zgromadzono liczne opinie biegłych i materiał dowodowy w postaci nagrań obciążających duchownego. Efektem postępowania jest również ujawnienie kolejnych sześciu osób, wobec których Arkadiusz H. miał się ponad 20 lat temu dopuścić przestępstw o charakterze seksualnym.

Materiały sprawy, za pośrednictwem pełnomocnika biskupa kaliskiego, zostały przekazane do Kongregacji Nauki Wiary w Rzymie zajmującej się osądzaniem przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich. Zostały udostępnione na podobnej zasadzie, jak wszystkim uczestnikom postępowania, którzy o to wystąpili. Rezultatem była podjęta w maju 2019 roku przez biskupa kaliskiego decyzja o zakazie wykonywania przez Arkadiusza H. czynności kapłańskich.

Z uwagi na fakt, że do przestępstw seksualnych miało dojść ponad 20 lat temu, prokuratura nie mogła prowadzić czynności zmierzających do postawienia komukolwiek zarzutu niezawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa pedofilii. Obowiązek zawiadomienia o tego rodzaju przestępstwa wprowadziła dopiero nowelizacja kodeksu karnego z 2019 roku.

Nieprawdą jest natomiast podana w filmie informacja jakoby jednostki prokuratury nie miały swobody w prowadzeniu postępowań dotyczących przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Jest wprost przeciwnie. Celem przywołanego w tym kontekście w filmie pisma, które Prokuratura Krajowa skierowała w styczniu 2019 roku do Prokuratorów Regionalnych, było skuteczne pozyskiwanie materiałów dowodowych z akt procesów kanonicznych.

Prokuratura Krajowa w skierowanym do prokuratorów piśmie wskazała, by zwracali się do władz kościelnych o udostępnienie dokumentów w każdej sytuacji, gdy jest to niezbędne dla śledztwa, a w przypadku odmowy korzystali z uprawnień do zarządzania przeszukania i odbierania rzeczy (na podstawie artykułu 217 kodeksu postępowania karnego). Sposób, w jaki pismo zostało zrelacjonowane w filmie, jest więc kłamliwy i odwraca rzeczywistą istotę jego treści.

Prokuratura Krajowa na mocy ustawy Prawo o prokuraturze jest zobowiązana do nadzorowania postępowań przygotowawczych. Przedstawiciele polskiego parlamentu zwrócili się do prokuratury o nadzór nad postępowaniami dotyczącymi  czynów pedofilskich popełnianych przez osoby duchowne. Uwzględniając ten głos Prokuratura Krajowa skierowała pismo dotyczące zabezpieczenia prawidłowego toku prowadzenia postępowań przygotowawczych zmierzających do ukarania winnych tego rodzaju przestępstw. (...)

Informuje Prokuratura Krajowa na swojej stronie w internecie.

Ksiądz Arkadiusz H. podczas śledztwa nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Został poddany badaniom przez biegłych psychiatrów i seksuologów. Teraz prokurator czeka na opinię zbiorczą. Potem powstanie akt oskarżenia.

Kapłan został już decyzją kaliskiego biskupa odsunięty od posługi. Nie jest aresztowany. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Zabawa w chowanego

i

Autor: wikipedia ZABAWA W CHOWANEGO film braci Sekielskich
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE