Wybory samorządowe. Jak zagłosować w miejscu tymczasowego zameldowania?

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

wybory samorządowe

Wybory samorządowe. Jak zagłosować w miejscu tymczasowego zameldowania?

2024-03-27 8:30

To ważna informacja dla osób, które chcą głosować w miejscu zamieszkania, które jest inne niż miejsce zameldowania. By to zrobić, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Warto się pospieszyć. Wybory samorządowe już 7 kwietnia.

Zameldowanie czasowe nie jest jednoznaczne z dopisaniem takiej osoby do rejestru wyborców.

Wyborca zameldowany na pobyt stały pod jakimś adresem w gminie automatycznie występuje w Centralnym Rejestrze Wyborców właśnie w odpowiednim obwodzie. Wyborca, który jest zameldowany tylko na pobyt czasowy będzie widniał w spisie wyborców sporządzonym według zameldowania na pobyt stały - mówi Adam Plichta, komisarz wyborczy w Kaliszu.

Wyborcy, którzy mają inny adres zameldowania i inny adres zamieszkania, by wziąć udział w wyborach samorządowych, muszą zostać ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców. By to zrobić trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić osobiście w urzędzie gminy lub internetowo.

Trzeba pamiętać, że wniosek ten składa się do odpowiednio wójta, burmistrza, prezydenta. On ma czas na to, żeby ten wniosek rozpoznać w szczególności poprzez zbadanie, czy faktycznie wyborca zamieszkuje pod wskazanym adresem. I to należy mieć na względzie, składając ten wniosek tzn. dać czas na to, żeby organ ten wniosek rozpoznał – wyjaśnia Adam Plichta.

Złożyć wniosek można TUTAJ

CH czy H? Jak zapiszesz to słowa?

Pytanie 1 z 25
Jak zapiszesz to słowo?