senior

i

Autor: pixabay.com

Zdrowie

Kaliscy seniorzy będą mogli korzystać ze specjalnej opieki geriatrycznej - powstanie Centrum Opieki 75+

2024-03-26 10:49

Centrum Opieki 75+ powstanie w Kaliszu? Musi, bo to nowy obowiązek powiatu. 1 stycznia w życie weszła ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej, która nakłada na samorządy obowiązek utworzenia właśnie takich miejsc.

Tu seniorzy mają mieć dostęp do specjalistycznych usług geriatrycznych, w tym rehabilitacji. W Kaliszu w przychodni przy ulicy Polnej powstanie Centrum Opieki 75+. To jak mówi lekarz Mirosław Gabrysiak z przychodni Puls dobre rozwiązanie.

Sądzę, że jest to bardzo potrzebne rozwiązanie, bo niestety nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje i coraz więcej osób wymaga opieki. Jest to po to, by z jednej strony odciążyć rodzinę, ale też odciążyć szpitale, bo te osoby, które nie są właściwie zaopiekowane trafiają później na oddziały internistyczne, gdzie nie potrzebują leczenie, tylko w zasadzie już opieki. 

POZ przy ulicy Polnej ma dodatkowe, wolne pomieszczenia gdzie takie centrum mogłoby zostać utworzone, stąd pomysł, by do programu zgłosić właśnie tę przychodnię.

Dysponujemy tutaj dodatkową przestrzenią i dysponujemy lekarzem specjalistą z zakresu geriatrii. Chcemy tutaj prowadzić świadczenia z zakresu geriatrii, które będą udzielane przez lekarza czy przez pielęgniarkę. Ale także świadczenia z zakresu rehabilitacji, opieki psychiatrycznej udzielnej przez psychologia, porady dietetyka, terapię zajęciową i edukację zdrowotną - dodaje lekarz Mirosław Gabrysiak.

Seniorzy do centrów kierowani będą przez lekarza pierwszego kontaktu. Docelowo takich miejsc ma powstać w Polsce ponad 300.

Sonda
Czy seniorzy w Polsce mają odpowiednią opiekę?