Trzydniowy cykl warsztatów, pokazów filmowych, dyskusji, to także odpowiedź na wydarzenia, które miały miejsce 11 listopada na Głównym Rynku Kalisza, z którymi się nie godzimy. Od 1 do 3 grudnia w galerii zaprezentowana zostanie twórczość artystów, którzy mierzą się z szeroko rozumianym tematem zła i nie są odosobnieni w tych kwestiach.
Przez trzy dni w galerii będzie można zobaczyć multimedialny, niezwykły pokaz o twórczości Aliny Szapocznikow. Chcemy w takiej poszerzonej rzeczywistości pokazać jak artystka mierzyła się ze swoim życiorysem, traumą, ale też ogromną radością życia i pracą, jaką włożyła, w to by stać się jedną z największych i najciekawszych rzeźbiarek na świecie.
Mówi Joanna Dudek, dyrektorka Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu.
W trakcie wydarzenia pokazane będą także prace innych artystów.
Pokażemy też prace Artura Żmijewskiego i Pawła Althamera z cyklu Polska Szkoła Kolażu, gdzie artyści przywołują cały czas pamięć o zagładzie. Jest to jeden z ważniejszych wątków w ich twórczości. Na przystankach autobusowych w ramach postoju ze sztuką można zobaczyć prace Pawła Althamera „Pomnażające dobro" pokazujące, jakie jest nasze zadanie tutaj i w jakim kierunku powinniśmy zmierzać, żeby budować wspólnotę ludzi świadomych.
Dodaje Joanna Dudek.
P R O G R A M
1.12.2021 (środa)
18.00 ALINA SZAPOCZNIKOW – dyskusja z udziałem Małgorzaty Paszylki-Glazy (MN Gdańsk)
2.12.2021 (czwartek)
18.30 „MIT HITLERA”, 2020 r., reż. Petry Epperleina i Michaela Tuckera – w ramach Kina Na Sztuki
20.00 FASZYZM – dyskusja z udziałem prof. Szymona Wróbla (UW Artes Liberales, IFiS PAN)
3.12.2021 (piątek)
18.00 FORUM DIALOGU – dyskusja z udziałem Zofii Waślickiej-Żmijewskiej (Forum Dialogu)