Społeczne Archiwum Kaliszan. Czym kaliszanie dzielą się najchętniej?

i

Autor: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu Społeczne Archiwum Kaliszan działa w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka

Społeczne Archiwum Kaliszan. Czym kaliszanie dzielą się najchętniej?

2022-05-04 16:02

To był „strzał w dziesiątkę". Mowa o Społecznym Archiwum Kaliszan, które działa w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Jak się okazuje kaliszanie chętnie dzielą się rodzinnymi pamiątkami, fotografiami i dokumentami.

Społeczne Archiwum Kaliszan powstało na początku lutego tego roku. Od tego momentu kaliszanie chętnie dzielą się swoimi rodzinnymi pamiątkami i nie tylko.

Mamy dokumenty i z zaboru rosyjskiego i zaboru pruskiego. Trafiają się również dokumenty z zaboru austriackiego. Mamy także paszporty, dowody osobiste, świadectwa pracy, książeczki wojskowe, samochodowe. Jeśli chodzi o zdjęcia, to są fotografie zarówno XIX-wieczne, jak i XX-wieczne. Myślę, że jakieś pojedyncze fotografie z XIX-wiecznych atelier fotograficznych Miasta Kalisza. To są zdjęcia  robione nie tylko u zawodowych fotografów, ale również z różnych uroczystości rodzinnych.

Mówi Monika Sobczak-Waliś, kierownik działu zbiorów specjalnych kaliskiej biblioteki.

Zgromadzone pamiątki i dokumenty można  póki co  oglądać w dziale zbiorów specjalnych, który znajduje się w bibliotece głównej przy ul. Legionów.

Quiz. Festiwale w PRL. Czy pamiętasz muzykę i gwiazdy tamtych lat?
Pytanie 1 z 10
1.Na festiwalu w Opolu piosenkę „Do zakochania jeden krok” śpiewał Andrzej Dąbrowski, który był doskonałym: