nauka i zabawa

SOWA w Nowych Skalmierzycach. Warto tam zajrzeć

2024-06-25 10:17

Nauka poprzez zabawę, poznawanie świata i rządzących nim praw, własne konstrukcje i wiele innych możliwości. To wszystko od wczoraj (poniedziałek) w Nowych Skalmierzycach, gdzie właśnie otwarto SOWĘ czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

SOWA w Nowych Skalmierzycach. Jedyna w obrębie do 60 kilometrów.​ Mowa o Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności uruchomionej przy ulicy Mostowej. Minicentrum nauki powstało przy współpracy gminy z Ministerstwem Nauki i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Tu - nie tylko najmłodsi - mogą eksperymentować, poznawać zjawiska rządzące światem i rozwiązywać różnego typu zadania konstruktorskie.

Centrum Nauki Kopernik wyszkoliło animatorów, którzy tutaj będą pracować, pokazywać dzieciom możliwości jakie dają te eksponaty. To oczywiście wszystko polega na tym, żeby przybliżyć odwiedzającym naukę, aby mogli jej dotknąć, spróbować, żeby zobaczyli, że ona nie kojarzy się źle i smutno. Liczmy, że może za jakiś czas, jeden czy drugi "odwiedzający" to miejsce młody człowiek zostanie naukowcem, odkrywcą. Nauka nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie. I my to pokazuje w takich miejscach, jak to. Poza tym SOWA to świetne miejsce integracji społecznej, a także nowa atrakcja dla odwiedzających takie miasteczka jak Nowe Skalmierzyce - mówi Barbara Szelewa-Kropiwnicka, dyrektor Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Nie ukrywam, że marzyłem o takim centrum nauki od dawna. Miałam nawet plan, by takie miejsce powstało w naszym starym dworcu. Ale tutaj na sam remont dworca potrzebowaliśmy kilkudziesięciu milionów, których nie mamy - mówi burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak.  - No i nagle pojawił się konkurs na projekt SOWA. I wystartowaliśmy i mamy to! Liczę na to, że to miejsce przyciągać będzie do naszej gminy gości. Bo to jedyna SOWA w promieniu do 60 km. Bo takie jest założenie tego projektu.

Centrum w Nowych Skalmierzycach jest 35. Sową w Polsce, czwartą w Wielkopolsce (pozostałe to Rawicz, Jarocin i Konin). Czynne będzie od wtorku do piątku i w każdy pierwszy i trzeci weekend miesiąca.

Zgodnie z projektem takich centrów w Polsce będzie w sumie 50. Umowa jest na 5 lat.

Jak dobrze znasz zasady feng shui? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Jakie są podstawowe cele stosowania feng shui w aranżacji wnętrz?
Quiz: Jak dobrze znasz zasady feng shui?
Źródło: SOWA w Nowych Skalmierzycach. Warto tam zajrzeć