zegar

i

Autor: Fundacja Karola Malaperta

Śladami kaliskich zegarów słonecznych - już jutro kolejne z serii spotkań

2020-08-26 12:09

"To istotne, ale często niewidoczne elementy kaliskiego krajobrazu" - tak o zegarach słonecznych mówią miłośnicy astronomii z Fundacji Karola Malaperta. Chcąc przybliżyć kaliszanom historie tych czasomierzy, w czasie wakacji odbywają się spotkania z cyklu "Śladami zegarów słonecznych". Kolejne już jutro (27.08). Mowa będzie głównie o zegarach na terenach kościelnych.

Koło Astronomiczne Malapert z Kalisza zaprasza na trzecie już spotkanie z cyklu "Śladami zegarów słonecznych". To odbędzie się już jutro o godzinie 18 przy zegarze, który mieści się na terenie dziedzińca Katedry Św. Mikołaja przy ulicy Kanonickiej.

Jest to najstarszy kaliski zegar słoneczny. Powstał w roku 1827. Nabyli go zakonnicy zgromadzenia Reformatów i pierwotnie zdobił on ogrody ich kościoła i klasztoru przy Rogatce Wrocławskiej - obecnie jest to kościół parafialny Św. Rodziny.

Mówi Radosław Pior z Fundacji Karola Malaperta.

Trzecie spotkanie z cyklu “Śladami zegarów słonecznych” będzie okazją do szerszego spojrzenia na zegary znajdujące się na terenach katedr i terenów do nich przyległych. To będzie temat przewodni spotkania.

Sprawdzimy kto zaprojektował zegar słoneczny na Kościele Mariackim w Krakowie i ile jest zegarów na wieży dzwonniczej Katedry we Fromborku. Zastanowimy się, czy zegar słoneczny na ścianie Katedry we Włocławku mógł zostać skonstruowany przez któregoś ze znanych astronomów. Sprawdzimy też na jakiej zasadzie działa skonstruowana przez Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna na zamku kapitulnym w Olsztynie.

Dodaje Radosław Pior.

Fundacja Karola Malaperta została powołana wiosną tego roku celem popularyzacji astronomii i nauk ścisłych oraz osób Karola Malaperta, Klaudiusza Ptolemeusza i innych uczonych. Fundacja prowadzi Koło Astronomiczne oraz aktywnie angażuje się w astronomiczne życie miasta.