kamienica

i

Autor: fot. Unsplash/ilustracyjne

Prywatne kamienice dla samorządów? Prezydent Kalisza chce zmian w prawie

2021-03-02 13:28

Prezydent Kalisza prosi rząd o zmiany prawne w kwestii nieruchomości, które są prywatne, ale zarządza nimi miasto. W Kaliszu to 84 nieruchomości, które nadzoruje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. I jest z nimi pewien kłopot, a miasto na razie nie może się z nim uporać. Prezydent proponuje, by takie budynki przekazać samorządom.

Status prawny tych budynków jest nieuregulowany – formalnie mają jakiegoś właściciela, ale ten z różnych powodów nie zawsze interesuje się ich stanem. Niektóre nie mają nawet ksiąg wieczystych. Miasto jednak nie może z takimi budynkami nic zrobić, chociażby przeprowadzić remontów – bo nie pozwala na to prawo. Sprawa jest złożona i wprowadza niemałe zamieszanie, dlatego Krystian Kinastowski napisał teraz do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z prośbą o zmiany w prawie, tak by dać wolną rękę samorządom.

- Zwróciłem się więc do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z prośbą o podjęcie prac legislacyjnych, dążących do uregulowania kwestii takich nieruchomości. Przekazanie ich samorządom, umożliwiłoby przeprowadzenie remontów takich budynków lub wyburzenie tych, które są w bardzo złym stanie technicznym. Wtedy, na ich miejscu, mogłyby stanąć nowe

- pisze prezydent Krystian Kinastowski.

Pismo do ministerstwa zostało wysłane 18 lutego. Urząd teraz czeka na odpowiedź.