„Powstańcy 1863” w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej [ZDJĘCIA, POSŁUCHAJ]

2023-02-04 17:42

„Powstańcy 1863” w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. To najnowsza wystawa przygotowana z okazji 160. rocznicy zrywu. Na ekspozycji można zobaczyć wiele ciekawych pamiątek. Kuratorką wystawy jest Anna Tabaka, natomiast oprawę graficzną wykonał Przemysław Dunaj.

Z okazji 160. Rocznicy wybuchu powstania styczniowego Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej pokazuje najcenniejsze pamiątki po powstaniu i powstańcach zachowane ze starych, przedwojennych zbiorów kaliskiego muzeum. Są wśród nich dokumenty, fotografie i nie tylko.

Na wystawie są medale, odznaczenia. Mamy list powstańca do matki i sióstr Napoleona Orłowskiego, młodego chłopaka, który zaledwie w 1859 roku, czyli chwilę przed wybuchem powstania, ukończył kaliską szkołę. Prezentujemy również jego świadectwo ukończenia szkoły. Rzeczą niezwykle ważną dla tej wystawy spinającą całość wszystkich wątków jest powstańczy sztandar Oddziału Generała Taczanowskiego, czyli najważniejszej partii, która na terenie województwa kaliskiego działała.- Mówi Anna Tabaka, kuratorka wystawy

Ekspozycja potrwa do 31 marca 2023 r. Wystawa jest dostępna od wtorku do piątku, w godzinach: 10.00-15.00. We wtorki wstęp jest wolny.

"Powstańcy 1863" w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej - Anna Tabaka kuratorka wystawy

QUIZ. Historia i teraźniejszość. Większość pada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski w...