Krew jest lekiem, który ratuje ludzkie zdrowie i życie. W szpitalach wykonywane są planowe zabiegi. Więcej jest też wypadków. Dlatego tak ważne jest, by dzielić się tym cennym lekiem. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy stany magazynowe są na niskim poziomie. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zaczyna brakować ujemnych grup krwi.
Grupy ujemne krwi są grupami uniwersalnymi. Jeżeli nie możemy dobrać pod względem fenotypowym krwi dla pacjenta, który jest Rh dodatni, to wtedy możemy posłużyć się magazynem grup krwi Rh ujemnych. Natomiast odwrotnie zrobić tego nie można. Grupy Rh ujemne rzadziej też występują w populacji – mówi nam Małgorzata Tarnawska, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu
Krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, w oddziałach terenowych w Ostrowie, Ostrzeszowie, Krotoszynie czy Koninie lub podczas akcji wyjazdowych. Tym cennym lekiem mogą się dzielić osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, które są zdrowe i ważą co najmniej 50 kg. W przypadku mężczyzn krew pełna pobierana jest nie częściej niż 6 razy w roku. W przypadku kobiet nie częściej niż 4 razy w roku. Przerwa między kolejnymi oddaniami nie może być krótsza nić 8 tygodni.
Zapasy krwi w RCKiK w Kaliszu można śledzić TUTAJ
Polecany artykuł: