Historia

Pamiątki, broń i stroje z okresu Powstania Styczniowego - ciekawa lekcja historii w kaliskim ratuszu

2024-01-23 11:25

To dopiero była lekcja historii. W kaliskim ratuszu z okazji wybuchu 161. rocznicy Powstania Styczniowego odbyła się prezentacja broni, pamiątek oraz strojów historycznych z okresu powstańczych walk. Zaprezentowali je członkowie stowarzyszenia historycznego z Wieruszowa - Gloria Victis.

Wczoraj (22.01) obchodziliśmy 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Było to największe i najdłuższe polskie powstanie narodowe. Z tej okazji parlamentarzyści, samorządowcy, stowarzyszenia oraz kaliska młodzież złożyli pod pomnikiem Adama Asnyka w Kaliszu znicze oraz kwiaty. Adam Asnyk był zaangażowany w działania powstańcze. 

Po uroczystościach w kaliskim ratuszu odbyła się prezentacja broni, pamiątek oraz strojów historycznych z okresu powstańczych walk. Zaprezentowali je członkowie stowarzyszenia historycznego z Wieruszowa - Gloria Victis. Przy okazji opowiedzieli kaliskiej młodzieży jak przebiegało powstanie, jak ważną rolę odegrały w nim kobiety i choć ten zryw był dla Polaków przegrany, to był bardzo ważnym wydarzeniem - tłumaczy członek stowarzyszenia Gloria Victis Irek Karbowski.

To właśnie powstania powodowały, że w Europie istniała taka świadomość, że jest w sercu Europy naród - naród zniewolony, który domaga się swojej wolności. Te wszystkie wydarzenia, mimo że zakończone klęską, pokazywały, że Polacy nigdy się ze zniewoleniem nie pogodzili. I to nam przypuszczalnie bardzo pomogło w odzyskaniu państwa w 1918 roku.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 i trwało do jesieni 1864 roku.

Sonda
Jak oceniasz obecne relacje polsko-ukraińskie?