Kalisz. Czy to były niebezpieczne śmieci?

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

NIELEGALNE WYSYPISKO

Kalisz. Czy to były niebezpieczne śmieci?

2024-01-23 10:49

Nie są niebezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Mowa o śmieciach, które ujawniono podczas budowy odcinka między ulicą Budowlanych a Księżnej Jolanty w Kaliszu. Przypomnijmy, w trakcie prac odkryto blisko 2 tysiące ton odpadów.

Nielegalne wysypisko śmieci odkryto podczas budowy nowego połączenia ulicy Budowlanych z ulicą Księżnej Jolanty w Kaliszu. Odpady na tym terenie zostały złożone najprawdopodobniej przed 1980 rokiem.

Ujawnione w trakcie prowadzonych robót śmieci to odpady komunalne, które nie stanowią zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi - informuje Katarzyna Ciupek, rzeczniczka Urzędu Miasta Kalisza.

Działki na których znaleziono śmieci stanowiły własność miasta. Dodaje Katarzyna Ciupek.

Jedna z działek została nabyta przez Miasto Kalisz w 2006 roku od Skarbu Państwa w drodze komunalizacji. Druga w 2012 roku od osób fizycznych jako przeznaczona pod układy komunikacyjne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe działki, na których ujawniono odpady, stanowiły własność osoby fizycznej i zostały przejęte na rzecz Miasta Kalisza na podstawie Decyzji nr 3/22 dnia 14.11.2022 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wydanej przez Prezydenta Miasta Kalisza.

Miasto za utylizację śmieci zapłaciło blisko 1,8 mln złotych. Jak zapewnia kaliski magistrat, Miasto będzie dochodziło odszkodowania z tytułu poniesionej szkody na skutek wadliwego wykonania projektu.​

Trudny eko-quiz. Wiesz, jak segregować śmieci?

Pytanie 1 z 10
Karton po mleku wyrzucimy do jakiego pojemnika?