oszuści smartfon

i

Autor: fot. Unsplash, ilustracyjne

Oszuści znów atakują przez SMS! Podszywają się pod PGE

2021-08-09 10:21

PGE już w zeszłym roku ostrzegało przed oszustami, ale ci atakują dalej. SMS z informacją o zaległym rachunku w ostatnim czasie trafił do wielu kaliszan. Oszuści straszą odłączeniem prądu.

Wiadomości wyglądają wiarygodnie, np.:

„PGE; na dzień 2.08 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3.46 zl https://pge.today/...”

phishing oszustwo PGE

i

Autor: fot. Przykładowe SMS wysłane przez oszustów podszywających się pod PGE

To oszustwo – ostrzega Komenda Miejska Policji w Kaliszu.

– Nadal odnotowujemy przypadki podszywania się pod PGE Polską Grupę Energetyczną i rozsyłania fałszywych wiadomości z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami. Do wiadomości dodawany jest również link, którego otwarcie umożliwia oszustowi dostanie się do pieniędzy na naszym koncie. Apelujmy o ostrożność i zachowanie czujności. Nie dajcie się oszukać

– informuje kaliska KMP.

Jak podaje portal niebezpiecznik.pl, kolejna fala takich ataków trwa od wiosny. Pod linkiem z wiadomości wyświetla się strona udająca witrynę PGE. Jeśli ktoś uwierzy w ten fałszywy SMS, może stracić pieniądze z konta. Oszuści wykorzystują do tego nasze dane do logowania do konta bankowego lub kody BLIK. Wyłudzają je właśnie za pomocą fałszywych stron internetowych, które do złudzenia przypominają witryny banków itp.

W linki z takich wiadomości najlepiej nie klikać. To oszustwo nazywane phishingiem. Najlepiej zgłosić je do zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska:  https://incydent.cert.pl/