Osocze od ozdrowieńców wciąż POTRZEBNE!

i

Autor: Marta Rajewska osocze

Osocze od ozdrowieńców wciąż POTRZEBNE! Apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu [AUDIO]

2020-11-09 11:49

Osocze od ozdrowieńców na wagę zdrowia i życia. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu kolejny raz apeluje do osób, które przeszły COVID-19, by zgłaszały się do punktu i podzieliły tym cennym lekiem. Bo z dnia na dzień zwiększa się liczba potrzebujących. Od marca w kaliskim centrum osocze oddało ponad 120 osób.

Z dnia na dzień wzrasta zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców. Od marca w kaliskim krwiodawstwie tym cennym lekiem podzieliło się 128 osób. Ten płynny składnik krwi jest wciąż POTRZEBNY! Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu po raz kolejny apeluje do ozdrowieńców, by podzielili się tym cennym lekiem.

Osocze, które pobierzemy od ozdrowieńca  jest wydawane  zaraz następnego dnia do użytku klinicznego zaraz po tym, jak otrzymamy  odpowiednie wyniki badań, żeby móc je zakwalifikować.

Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Jednorazowo od dawcy pobiera się około 600 ml osocza. Z czego można uzyskać dwie lub trzy mniejsze porcje osocza. Dzięki temu jeden dawca może uratować dwie, a nawet trzy osoby. Ważne jest jednak, by osocze podać choremu w odpowiednim momencie.

Osocze jest podawane osobom, które są w ciężkim stanie, ale również osobom, które niekoniecznie znajdują się pod respiratorem. Wręcz wskazane jest, żeby osocze o wysokim mianie przeciwciał było podawane w odpowiednim momencie. Żeby właśnie nie czekać do momentu, kiedy ten stan będzie zagrażający życiu.

Dodaje Małgorzata Tarnawska.

Osocze mogą oddawać osoby w wieku od 18-65 lat. Kaliskie krwiodawstwo zaopatruje w krew i jej składniki szpitale z Południowej Wielkopolski.

Osocze od ozdrowieńców wciąż POTRZEBNE! Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.
Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE