Z dnia na dzień wzrasta zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców. Od marca w kaliskim krwiodawstwie tym cennym lekiem podzieliło się 128 osób. Ten płynny składnik krwi jest wciąż POTRZEBNY! Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu po raz kolejny apeluje do ozdrowieńców, by podzielili się tym cennym lekiem.
Osocze, które pobierzemy od ozdrowieńca jest wydawane zaraz następnego dnia do użytku klinicznego zaraz po tym, jak otrzymamy odpowiednie wyniki badań, żeby móc je zakwalifikować.
Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.
Jednorazowo od dawcy pobiera się około 600 ml osocza. Z czego można uzyskać dwie lub trzy mniejsze porcje osocza. Dzięki temu jeden dawca może uratować dwie, a nawet trzy osoby. Ważne jest jednak, by osocze podać choremu w odpowiednim momencie.
Osocze jest podawane osobom, które są w ciężkim stanie, ale również osobom, które niekoniecznie znajdują się pod respiratorem. Wręcz wskazane jest, żeby osocze o wysokim mianie przeciwciał było podawane w odpowiednim momencie. Żeby właśnie nie czekać do momentu, kiedy ten stan będzie zagrażający życiu.
Dodaje Małgorzata Tarnawska.
Osocze mogą oddawać osoby w wieku od 18-65 lat. Kaliskie krwiodawstwo zaopatruje w krew i jej składniki szpitale z Południowej Wielkopolski.