Osocze od ozdrowieńców wciąż potrzebne

i

Autor: Marta Rajewska Osocze

Osocze od ozdrowieńców wciąż na wagę zdrowia i życia! W kaliskim krwiodawstwie już ponad 80 osób podzieliło się tym cennym lekiem

2020-10-22 12:56

Osocze ozdrowieńców na wagę zdrowia i życia chorych na COVID -19. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu od marca oddało je już ponad 80 osób, które wygrały walkę z wirusem.​ Ten cenny lek cały czas jest potrzebny.

Do centrum zgłaszają się sami, ale też placówka z nimi się kontaktuje. Nie wszyscy się godzą na oddanie osocza.

Kontaktujemy się z ozdrowieńcami codziennie. Jest grupa osób, która z góry nas informuje, że nie jest zainteresowana oddaniem osocza. Natomiast jest duża grupa osób, która chętnie reaguje na nasze apele.

Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

W osoczu są cenne do zwalczania patogenu - przeciwciała. Dlatego tak ważne jest by osoczem ozdrowieńcy się dzielili. Mogą to zrobić nawet kilkukrotnie, wszystko zależy od ilości przeciwciał w krwi.

Jeżeli odpowiedni jest poziom przeciwciał, wtedy kontaktujemy się z taką osobą i może jeszcze po kolejnych siedmiu dniach oddać osocze jeszcze kilka razy. Za każdym razem badamy poziom przeciwciał, bo z czasem może on również się zmieniać.

Dodaje dyrektor Małgorzata Tarnawska.

Jednorazowo od dawcy pobierane jest około 600 ml zasadniczego płynnego składnika krwi. Z tej ilości powstają dwie porcje osocza.

Osocze od ozdrowieńców wciąż potrzebne. Mówi Malgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.
Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca