Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje dodatkowe dni poboru osocza od ozdrowieńców

i

Autor: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu

Osocze od ozdrowieńców cały czas POTRZEBNE! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu organizuje dodatkowe dni poboru [AUDIO]

2020-11-17 12:48

Osocze na wagę zdrowia i życia w walce z COVID-19. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu do tej pory osocze oddało ponad 170 ozdrowieńców. Zapotrzebowanie na ten cenny lek wzrasta z dnia na dzień. Dlatego kaliskie krwiodawstwo organizuje dodatkowe dni poboru i zaprasza ozdrowieńców już w najbliższą sobotę 21 listopada oraz 5 grudnia.

Cały czas rośnie zapotrzebowanie na osocze od osób, które przeszły COVID-19. Od marca w kaliskim centrum krwiodawstwa ten cenny lek oddało 173 ozdrowieńców. By umożliwić osobom oddanie osocza w innym terminie niż od poniedziałku do piątku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zaprasza dawców w sobotę 21 listopada i 5 grudnia.

Organizujemy dodatkowe dni poboru osocza od ozdrowieńców. W dni wolne od pracy. 21 listopada w godzinach od 8:00 do 14:00 może się zgłosić do centrum krwiodawstwa w Kaliszu każdy ozdrowieniec. Nieważne czy przebył chorobę w warunkach szpitalnych, czy po prostu był w domu i izolował się, bo miał objawy COVID-19. Osoby, które nie mają żadnych wyników badań, mogą się zgłosić do centrum krwiodawstwa 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.

Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Kaliszu.

By ozdrowieniec mógł oddać osocze musi spełniać następujące kryteria.

Dawcą może zostać osoba od 18-65 roku życia, która w przeszłości nie miała transfuzji. Zgodnie ze wszystkimi aktami prawnymi musi spełniać kryteria dawcy, aby być dopuszczoną do oddania osocza.

Wyjaśnia Małgorzata Tarnawska.

Pobór osocza trwa do 30 minut. A od dawcy pobiera się około 650 mililitrów tego cennego płynu.

Pobieramy od dawcy krew pełną. W odpowiednim urządzeniu ta krew jest separowana. Oddajemy dawcy elementy morfotyczne krwi. Natomiast do naszej dyspozycji pozostawiamy tylko osocze.

Dodaje dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Ozdrowieńcy mogą również oddawać osocze w oddziałach terenowych: w Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie, Krotoszynie i Koninie. Wcześniej należy skontaktować się telefonicznie i umówić termin poboru.

Osocze od ozdrowieńców wciąż na wagę życia i zdrowia. Mówi Małgorzata Tarnawska,dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu
Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca