Wystawa Ostrość widzenia w Wieży Ciśnień

i

Autor: fot. OKP Wieża Ciśnień, Facebook Piotr Bigora, dyrektor galerii i Łukasz Gierlak, autor prac

O spojrzeniach i twarzach. Wieża Ciśnień bada twórczą "Ostrość widzenia" [WIDEO]

2020-07-14 20:23

Bada ludzkie twarze, obserwuje i przekłada to na sztukę. Teraz w Ośrodku Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” w Kaliszu można oglądać jego rysunki węglem pod wspólną nazwą „Ostrość widzenia”.

Łukasz Gierlak nawiązuje do mitu o Narcyzie, który zakochał się we własnym odbiciu. Twórcę fascynuje też ludzkie oko i mechanizm widzenia. I nie zawsze to, co widzimy, jest dla nas dobre.

— Teraz znajdujemy się na parterze i tu jest mój cykl „Przeoczenie” — mówi artysta. — Odnosi się do takiego bólu widzenia, kiedy nasze oczy są atakowane przez niechciane obrazy i takiego mechanizmu obronnego, jakim jest przeoczenie, czasami celowe, czasami nieświadome. Moje oczy są tu drastycznie rozcinane, nacinane, łamane w linii zamkniętego oka. Czasami zamieniają się w ostre narzędzie. Tutaj rację bytu ma takie potoczne powiedzenie, że coś rani nasze oczy lub możemy przecinać coś wzrokiem.

Więcej o swoich dziełach Łukasz Gierlak mówi w nagraniu z wernisażu online.

Na wystawie znajdziemy też twórcze spojrzenie na ludzkie twarze i rodzaj panoptikonu, czyli więzienia, w którym oko obserwuje zwiedzających wystawę — tak jak strażnik skazanego. Wystawa czynna będzie do 15 sierpnia.