Mural na ścianie Szkoły Podstawowej nr 8

i

Autor: fot. Urząd Miasta Kalisza Mural na ścianie Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu

Nowe murale na ścianach kaliskich szkół [AUDIO, FOTO]

2020-09-21 15:44

Lietarckie i ekologiczne motywy na murach kaliskich podstawówek. Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 8 zamieszkała troskliwa bogini. Z kolei mur Szkoły Podstawowej nr 6 zdobi teraz wizerunek jej patrona.

Ludzkość jak bogini chroniąca planetę – Ziemię. Takie jest przesłanie muralu, który odsłonięto na ścianie Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu. Jak wyjaśniają autorki dzieła, ludzkość musi zatroszczyć się o swój dom, bo jest bezbronny jak dziecko.

– Ziemia jest w postaci dziecka, bo ono jest tak samo bezbronne, więc otaczamy je opieką i taką musimy otoczyć naszą planetę. Mam nadzieję, że ludzie przechodząc obok tego muralu zrozumieją, jak bardzo jest to ważne. Dzisiaj musimy o to walczyć – mówią Nadine Minzer i Ariel Zaremba. – Cieszymy się, że ten mural powstał a ścianie szkoły. Pracowaliśmy tu przez kilka tygodni i każdego dnia dzieci przychodziły i pytały, co robimy, więc mogliśmy z nimi rozmawiać o ekologii.

Autorki muralu o jego przesłaniu. "Nasza planeta jest jak bezbronne dziecko"

Dzieło to efekt pracy w sumie czterech mlodych artystów z Bialorusi, Ukrainy i Chin, którzy studiują na kaliskim UAM. Projekt wybrano w konkursie ogłoszonym z okazji 100-lecia lasów państwowych.

– Chciałbym nam wszystkim życzyć, byśmy patrząc na ten mural pamiętali, że los naszej planety jest w naszych rękach. Dbajmy o nią i współpracujmy na rzecz jej dobra – mówi Tomasz Maćkowiak z kaliskiego nadleśnictwa.

Szkoła, na której murze powstało malowidło, od lat uczy proekologicznej postawy, m.in. segregacji odpadów i oszczędnego korzystania z wody.

Podczas uroczystego odsłonięcia muralu nagrodzono też laureatów szkolnych konkursów ekologicznych, a przed szkołą zasadzono dąb, w ramach akcji „sadziMY”.

Na Winiarach z Sienkiewiczem

Na murach Szkoły Podstawowej nr 6 znalazł się wizerunek jej patrona – Henryka Sienkiewicza. Pisarza przedstawiono na tle scenerii nawiązującej do jego twórczości.

Mural na ścianie Szkoły Podstawowej nr 6

i

Autor: fot. Urząd Miasta Kalisza Mural na ścianie Szkoły Podstawowej nr 6 w Kaliszu

Uczniowie mają okazję też utrwalić sobie tytuły najważniejszych dzieł laureata Nagrody Nobla, bo są one także elementem malowidła na ścianie przy szkolnym boisku. To hołd dla samego Sienkiewicza i prezent na 100-lecie szkoły przy ul. Chełmskiej.

Mural powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego. Kosztował 15 000 zł. Pomysłodawcą jest Rafał Wieczorek.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE