noc kupały

i

Autor: pixabay

Noc Kupały na Zawodziu - będą tańce, muzyka i tradycyjne puszczanie wianków

2024-06-11 10:21

To jedno z najważniejszych świąt w dawnym kalendarzu słowiańskim i już 22 czerwca Noc Kupały - bo o niej mowa - odbędzie się na kaliskim Zawodziu. Na odwiedzających czeka sporo atrakcji.

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu będzie świętował przesilenie letnie. Tu 22 czerwca odbędzie się Noc Kupały. Niektórzy święto to nazywają też Wiankami albo Nocą Świętojańską. Podczas imprezy będzie można zobaczyć inscenizacje słowiańskich obrządków kupalnych, będzie muzyka na żywo i tańce. Organizatorzy przygotowali też warsztaty z plecenia wianków. Potem kompozycje będzie można puścić na wodzie. 

Współczesne obchody łączą tradycję z nowoczesnymi elementami festiwalu muzycznego, zachowując przy tym ducha dawnych obrzędów i symboliki. To święto, które wciąż żywo oddziałuje na wyobraźnię i serca Polaków, którzy celebrują przyrodę, miłość, młodość i radość życia. Noc Kupały w latach swojego istnienia ewoluowała kilkukrotnie, dlatego podczas Nocy Kupały/Nocy Świętojańskiej/Wianków w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu przeprowadzimy was przez wiekową historię i przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje - mówi Ilona Wieczorek z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Wszystko rozpocznie się o godzinie 16:00. Impreza ma potrwać do około 23:00.

Sonda
Czy obchodzisz Noc Kupały lub sobótki?