Niezwykłe odkrycie. Na dworcu znaleźli list w butelce sprzed 70 lat! [ZDJĘCIA]

2020-07-08 6:30

Podczas prac remontowych zabytkowej poczekalni dworca kolejowego w Nowych Skamierzycach pracownicy znaleźli wmurowaną w ścianie butelkę. Była w niej wiadomość – list z 1941 roku. Jaką treść zawierał? Szczegóły na poznan.eska.pl.

Wystawa rzeczy znalezionych na śmietniku.

Trwają prace związane ze stworzeniem poczekalni dla podróżnych w zabytkowym dworcu kolejowym w Nowych Skalmierzycach. Odkrycie, którego dokonała pracująca tam ekipa remontowa, można zaliczyć do wyjątkowych – w jednej ze ścian znaleziono zamurowaną butelkę, w której znajdował się napisany w 1941 roku list.

Zobacz również: Niesamowite znalezisko! List w butelce dryfował w Bałtyku 90 lat [ZDJĘCIA]

Przy pomocy niewielkiej kartki papieru dwaj ówcześni murarze postanowili przekazać wiadomość przyszłym pokoleniom.

– Listy w butelkach pływają nie tylko w morzach. I nie tylko w filmach lub na kartach książek – napisał Jerzy Łukasz Walczak, burmistrz gminy i miasta Nowe Skalmierzyce. – Życie też pisze czasem niewiarygodne historie. 79 lat przeleżał w butelce niewielki liścik, który odkryli wczoraj pracownicy zajmujący się remontem poczekalni na naszym dworcu. Przedmiot zamurowano, a więc przy wyciąganiu szkło uległo uszkodzeniu, ale wiadomość nadal można odczytać.

 Jak zatem brzmi treść wiadomości? Oto ona:

Skalmierzyce, dnia 15.03.1941. Na tej ścianie pracowali murarze Karolewski Jan, urodzony dnia 27.01.1902, Sobański Władysław, ur. dnia 12.05.1900. Obaj z Kalisza zamurowaliśmy tą kartkę na pamiątkę. Kto znajdzie tą kartkę, to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi jak te krzyżaki ludzi wysiedlali.

Inwestycja zgodnie z ustalonym terminem zakończy się jeszcze w lipcu. Czy monumentalny gmach dworca kolejowego wzniesiony z początkiem XX wieku skrywa jeszcze jakieś tajemnice?

Jak wspomina Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak wszystkie relikty przeszłości zbieramy i skrzętnie przechowujemy. Mamy w planach stworzenie izby pamięci, gdzie wszystkie te znaleziska miałyby swoje należyte miejsce. Będzie to dla wszystkich bardzo cenna lekcja historii.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE