Niezwykłe odkrycie. Na dworcu znaleźli list w butelce sprzed 70 lat! [ZDJĘCIA]

2020-07-08 6:30

Podczas prac remontowych zabytkowej poczekalni dworca kolejowego w Nowych Skamierzycach pracownicy znaleźli wmurowaną w ścianie butelkę. Była w niej wiadomość – list z 1941 roku. Jaką treść zawierał? Szczegóły na poznan.eska.pl.

Wystawa rzeczy znalezionych na śmietniku.

Trwają prace związane ze stworzeniem poczekalni dla podróżnych w zabytkowym dworcu kolejowym w Nowych Skalmierzycach. Odkrycie, którego dokonała pracująca tam ekipa remontowa, można zaliczyć do wyjątkowych – w jednej ze ścian znaleziono zamurowaną butelkę, w której znajdował się napisany w 1941 roku list.

Zobacz również: Niesamowite znalezisko! List w butelce dryfował w Bałtyku 90 lat [ZDJĘCIA]

Przy pomocy niewielkiej kartki papieru dwaj ówcześni murarze postanowili przekazać wiadomość przyszłym pokoleniom.

– Listy w butelkach pływają nie tylko w morzach. I nie tylko w filmach lub na kartach książek – napisał Jerzy Łukasz Walczak, burmistrz gminy i miasta Nowe Skalmierzyce. – Życie też pisze czasem niewiarygodne historie. 79 lat przeleżał w butelce niewielki liścik, który odkryli wczoraj pracownicy zajmujący się remontem poczekalni na naszym dworcu. Przedmiot zamurowano, a więc przy wyciąganiu szkło uległo uszkodzeniu, ale wiadomość nadal można odczytać.

 Jak zatem brzmi treść wiadomości? Oto ona:

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

Skalmierzyce, dnia 15.03.1941. Na tej ścianie pracowali murarze Karolewski Jan, urodzony dnia 27.01.1902, Sobański Władysław, ur. dnia 12.05.1900. Obaj z Kalisza zamurowaliśmy tą kartkę na pamiątkę. Kto znajdzie tą kartkę, to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi jak te krzyżaki ludzi wysiedlali.

Inwestycja zgodnie z ustalonym terminem zakończy się jeszcze w lipcu. Czy monumentalny gmach dworca kolejowego wzniesiony z początkiem XX wieku skrywa jeszcze jakieś tajemnice?

Jak wspomina Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak wszystkie relikty przeszłości zbieramy i skrzętnie przechowujemy. Mamy w planach stworzenie izby pamięci, gdzie wszystkie te znaleziska miałyby swoje należyte miejsce. Będzie to dla wszystkich bardzo cenna lekcja historii.