szpital ostrów

i

Autor: BŹ

Niecodzienny przeszczep w szpitalu w Ostrowie! Pacjent czuje się dobrze [POSŁUCHAJ]

2021-02-05 10:29

To był pierwszy taki przeszczep w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim, pierwszy w Południowej Wielkopolsce. Pacjent po covidzie miał zagrażające życiu zakażenie jelit. Trafił na ostrowską chirurgię, na której wykonano przeszczep flory bakteryjnej jelita grubego czyli kału. Jutro chory ma zostać wypisany do domu.

- To prosty i przynoszący dobre efekty zabieg. Pozwala szybko wrócić do zdrowia-  powiedział Radiu ESKA szef ostrowskiej chirurgii Jarosław Kasperczak.

Metoda wykorzystywana jest na świecie i w Polsce - w ośrodkach akademickim. W tym tygodniu - po raz pierwszy - zabieg wykonano w szpitalu w Ostrowie.

Mówiąc kolokwialnie, to przeszczep stolca. Ale oczywiście musi być dawca, dobrze przebadany, bez chorób. Próbkę się pobiera, specjalnie preparuje i zamraża. I taka próbka trafia do laboratorium. Może tam być nawet kilka lat. I kiedy jest potrzeba - jest wykorzystywana.

I tak było w tym przypadku. Próbkę mieliśmy z laboratorium z Poznania. Metodą endoskopową została podana bezpośrednio do jelita grubego. I teraz te bakterie jakby na nowo zaczynają "mieszkać" w jelicie grubym i stan pacjenta się poprawia.

Zabieg wykonano w tym tygodniu.

Pacjent, starszy mężczyzna, czuje się dobrze.

W sobotę a więc jutro ma zostać wypisany do domu - dodaje Jarosław Kasperczak.

To metod bardzo prosta. Przynosi szybką poprawę zdrowia. I warto by może wykonywać ją w naszym szpitalu częściej. Trzeba tylko się "przełamać".

Przeszczep flory bakteryjnej jelita grubego wykonywany jest u chorych leczonych z powodu zakażenia bakteryjnego jelit bakteriami z rodzaju Clostridia. Jest to często stan zagrażający życiu z powodu utraty dużej ilości płynów i zaburzeń elektrolitowych. Zakażenie to jest często stanem towarzyszącym chorym osłabionym, mającym infekcję wirusowe, szczególnie Covid-19 lub leczonych dużymi dawkami antybiotyków. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna w szpitalach i domach opieki społecznej.

Z reguły leczy się to schorzenie antybiotykiem, pacjent musi być nawadniany. Ale nie zawsze to wystarcza. Czasami potrzebna jest interwencja chirurga. I tak było w naszym przypadku.

To prosta i efektowna metoda - mówi szef ostrowskiej chirurgii Jarosław Kasperczak

Ostrowska chirurgia nie wyklucza kolejnych takich zabiegów, które obecnie wykonywane są głównie w ośrodkach akademickich. Do tej poru chorzy z naszego regionu, jeśli mieli być tak leczeni, musieli jechać do Łodzi czy Poznania.

Alicja Majewska trafi do domu opieki? Smutne doniesienia o jurorce "The Voice Senior"
Źródło: Niecodzienny przeszczep w szpitalu w Ostrowie! Pacjent czuje się dobrze [POSŁUCHAJ]