Kultura

Lewków. NIKIFOR RZEŹBY od dziś w Muzeum w Lewkowie [ZOBACZ, POSŁUCHAJ]

2024-05-03 11:21

Blisko 20 rzeźb Pawła Brylińskiego można od dziś oglądać w Dawnej Wozowni w Lewkowie. To niezwykle ciekawe prace artysty, który "fachu" nauczył się sam, a którym zachwyca się dziś coraz więcej osób. Wystawa czynna będzie do końca czerwca.

Okazją do tej wystawy jest 210. rocznica urodzin Pawła Brylińskiego. A jej współautorami Ewa i Marek Chmielewscy, którzy od ponad 30 lat fascynują się tym artystą. Nie tylko jako rzeźbiarzem, ale przede wszystkim jako człowiekiem.

I właśnie takiego pokazujemy go na wystawie w Lewkowie – mówi nam Ewa Chmielewska. - To był wybitny artysta, ale też bardzo ciepły człowiek. Kiedy się ożenił osiedlił się w Masanowie. Tutaj urodził się jego syn. Zresztą jedyne jego dziecko. Bryliński miał w sumie trzy żony. A my od ponad 30 lat chodzimy jego ścieżkami, zachwycamy się jego rzeźbami. CO w nich jest najpiękniejsze? Ja zawsze mówię, że twarze świętych, których rzeźbił. A przede wszystkim twarz Jezusa i twarz Św. Józefa. Naprawdę warto się im przyjrzeć. Widać w nich duszę Brylińskiego.

To przede wszystkim opowieść o człowieku, poprzez jego rzeźby poznajemy Pawła Brylińskiego - mówi Ewa Chmielewska

Na wystawie w Dawnej Wozowni w Muzeum w Lewkowie pokazanych jest około 20 prac Pawła Brylińskiego. Obok rzeźb można oglądać również fotografie autorstwa Ewy Chmielewskiej.

Cenne w tej wystawie jest to, że właśnie dokładnie można się tym rzeźbom przyjrzeć, że na wysokości naszych oczu są te twarze świętych, te krzyże z Chrystusem. Zwykle są gdzieś wysoko. I to jest na pewno wartość dodana tej ekspozycji. O Brylińskim mówi się, że to „rzeźbiarz z Masanowa”. Nam bardziej podoba się określenie, które my zaproponowaliśmy do naszej wystawy – NIKOFOR RZEŹBY. Bo to już troszkę o tym artyście mówi – mówi dyrektor muzeum w Lewkowie Sylwia Nowicka. - Cudowne w tej wystawie jest to co robią Państwo Ewy i Michał Chmielewscy, którzy od lat 90-tych minionego stulecia tropią, fascynują się i zajmują się poszukiwaniem i opisywaniem rzeźb Pawła Brylińskiego. Dotąd udało się znaleźć 136 takich obiektów w ponad 70. miejscowościach w Południowej Wielkopolsce.

Wernisaż wystawy - 3 maja - o godzinie 15.00 w Dawnej Wozowni w Muzeum w Lewkowie. Spotkanie będzie też okazją do promocji książki poświęconej Brylińskiemu, napisanej przez Ewę Chmielewską. Na sobotę i niedzielę 4 i 5 maja zaplanowano oprowadzanie kuratorskie przez autorów wystawy - o godzinie 12.00 i 14.00.

Paweł Bryliński urodził się 21 czerwca 1814 r. w Wieruszowie. Zmarł 18 kwietnia 1890 r. w Masanowie. "Odkrył go"w 1934 r. poznański etnograf Stanisław Błaszczyk i nazwał go „Mistrzem z Masanowa”. Pierwszą wzmiankę o nim zamieścił w 1935 r. w „Kurierze Literacko-Naukowym”.

Wystawa w Muzeum w Lewkowie będzie dostępna od 3 maja do końca czerwca 2024 roku.

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL
Źródło: Lewków. NIKIFOR RZEŹBY od dziś w Muzeum w Lewkowie [ZOBACZ, POSŁUCHAJ]