KULTURA

Mieczysław Kościelniak w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej [ZDJĘCIA]

2023-08-19 11:59

„Sztuka czyni wolnym. Wszystkie strony Mieczysława Kościelniaka" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Ekspozycja dostępna będzie do końca października.

Na wystawie można zobaczyć blisko 80 prac, z czego ponad 60 pochodzi z prywatnych zbiorów potomków Mieczysława Kościelniaka. Kuratorką wystawy jest Joanna Stoklasek-Michalak, która uważa, że dorobek Mieczysława Kościelniaka jest bardzo zróżnicowany i nie sposób go zaszufladkować.

Trudno go zaszeregować do jakiegoś artysty. Widzę tam wpływy fowistów, widzę kolorystykę Czapskiego, abstrakcjonizm, kubizm, ale gdybym miała powiedzieć jak wygląda kreska Kościelniaka to mam wrażenie, że jest to kameleon w sztuce. Myślę, że trzeba obejrzeć dużo jego prac żeby stwierdzić: to na pewno malował Kościelniak, to rysował Kościelniak, tutaj widzę sznyt Kościelniaka. On był bardzo operatywny i wart jest poznania, bo był bardzo utalentowany i wszechstronny. Stąd też ten tytuł, metaforyczny odrobinę strony Kościelniaka – mówi Joanna Stoklasek-Michalak.

Rok 2023 w Kaliszu został ustanowiony Rokiem Braci Kościelniaków. Wystawa w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej wpisuje się w jego obchody.

Mieczysław Kościelniak urodził się w Kaliszu w 1912 roku. Tutaj uczył się w Gimnazjum im. Adama Asnyka. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był więźniem Auschwitz – Birkenau, Mauthausen, potem Melku i Ebensse. W obozie dokumentował, z narażeniem życia, zbrodnie hitlerowskie. Z tego okresu pochodzi kilkaset rysunków jego autorstwa. Po wyzwoleniu obozu przez Amerykanów, przez kilka miesięcy walczył w szeregach armii USA. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie. Po wojnie współpracował z Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W 1955 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za pracę artystyczną w czasie niewoli w nazistowskich obozach zagłady. W latach 60. podróżował, rysując. Współpracował m.in. ze „Światem Młodych”, „Młodym Technikiem”. Zilustrował ok. 250 pozycji wydawniczych, głównie dla młodzieży, za co otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej. W latach 80. artysta przeprowadził się do Ustki, a potem do Słupska. Dzisiaj jego imię nosi jedna z ulic w Ustce. Jego prace wystawiano m.in. w Japonii, gdzie cieszył się dużą popularnością, a także m.in. w USA. W 1981 został Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza. Zmarł w 1993 roku w Słupsku.

Co pamiętasz z lat 90.? Sprawdź swoją wiedzę w quizie!

Pytanie 1 z 10
1. W latach 90. popularna była pierwsza przenośna konsola do gier, która mieściła się w rękach. Można na niej było grać w Tetris czy Super Mario Land. Mowa o: