mokradło

i

Autor: Agata Ożarowska, Lasy Państwowe

przyroda

Mają zatrzymać wodę w lasach. Są nowe mokradła w Wielkopolsce [POSŁUCHAJ]

2024-04-11 6:14

Mają powierzchnię 611 boisk piłkarskich czyli ponad 430 hektarów i mają zatrzymać wodę w lesie. Lasy Państwowe w Wielkopolsce zakończyły właśnie budowę i odtwarzanie mokradeł - kluczowych w skali nie tylko Polski ale i Europy. Powstało ich w sumie ponad 150.

Ponad 40 mokradeł - mniejszych lub większych - powstało na terenie Nadleśnictwa Antonin. W lasach w całej Wielkopolsce - jest takich miejsc ponad 150.

Wszystko w ramach projektu LAS PEŁNĄ GĄBKĄ, który po czterech latach kończy właśnie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu - mówi jej szef - Wiesław Krzewina.

Mokradło jest niezwykle cennym ekosystemem. To są setki gatunków żyjących w jednym miejscu. To są świadkowie też historii w badaniach paleontologicznych. Możemy się dowiedzieć, jak nasz świat przyrody wyglądał tysiące lat temu. Ale przede wszystkim jest to olbrzymi magazyn wody, dlatego nasza akcja nazywa się LAS PEŁNĄ GĄBKĄ.

Mokradła są niezwykle cenne dla całego ekosystemu - mówi szef Lasów Państwowych w Poznaniu - WIESŁAW KRZEWINA

Mokradła powstawały w miejscach, w których kiedyś już były, ale wyschły lub zostały osuszone. Ale wybudowane zostały także w innych miejscach. Prace się skończyły i już widać pierwsze efekty - pojawiają się nowe ptaki czy rośliny.

- To bezcenne dla środowisko, ale też prawdziwy raj dla podglądaczy przyrody - dodaje Tomasz Maćkowiak, rzecznik poznańskich Lasów Państwowych.

Bagno wciąga, każdy wie - uśmiecha się rzecznik. - To są miejsca, gdzie występują rośliny, które są pod ochroną. Tak więc na ten spacer, jak już się wybierzemy, weźmy ze sobą aparat fotograficzny. Oczywiście też coś przeciwko komarom - bo pamiętajmy, że jest to też siedlisko insektów. No ale mamy tam fantastyczną okazję do zrobienia zdjęć, bo tam ta różnorodność biologiczna kwitnie. Chociażby ptactwo. To raj dla ornitologów.

To pierwszy taki projekt Lasów Państwowych - mówi rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak

W pracę włączyli się leśniczowie z całego województwa. Także z Nadleśnictwa Antonin, którzy już wcześniej szukali rozwiązań, by woda w lesie była. I tak na przykład powstały tzw. jeziora paciorkowe. W ramach programu dyrekcji w Poznaniu - na tym terenie powstały dokładnie 42 mokradła, które zajęły powierzchnię ponad 20 hektarów.

Chodzi w tym wszystkim o to, żeby w okresie wiosennym tą wodę zmagazynować w lesie, żeby nie odpływała do morza, żeby nie odparowała -  mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin Adam Całka. - Żeby stworzyć dogodne warunki dla fauny i flory. Warto pamiętać, że metr kwadratowy gleby leśnej może zgromadzić do 200 litrów wody! Takie gromadzenie wpłynie na poprawę funkcjonowania całego ekosystemu.

Na terenie Nadleśnictwa Antonin jest ponad 40 takich miejsc - mówi nadleśniczy Adam Całka

Projekt pod nazwą LAS PEŁNĄ GĄBKĄ w liczbach to:

- 16 Nadleśnictw,

- 151 obiektów hydrotechnicznych: 132 nowe, 19 naprawionych, w tym 76 progów piętrzących, 43 zastawki i 24 przepusty,

- 611 boisk piłkarskich czyli 434 ha - taka jest całkowita powierzchnia wybudowanych mokradeł.

Prace zostały sfinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w ramach programu "Środowisko, Energia i Zmiany klimatu" "Wspólnie działamy na rzecz zielonej Europy".

QUIZ. Te rzeczy zbierało się w czasach PRL-u, w szufladzie miał je każdy kolekcjoner! Były też w twojej?

Pytanie 1 z 10
1. Brazylia, Francja, Chiny. W PRL-u zbierało się:
Źródło: Mają zatrzymać wodę w lasach. Są nowe mokradła w Wielkopolsce [POSŁUCHAJ]