Kurczą się zapasy osocza. RCKiK w Kaliszu apeluje o oddawanie!

i

Autor: M.Rajewska, eska.pl na zdj. pobrane osocze

Kurczą się zapasy osocza. RCKiK w Kaliszu apeluje o oddawanie!

2021-08-18 10:40

Potrzebne osocze. Apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu i zachęca dawców do podzielenia się tym składnikiem krwi. Na ten moment zapasy krwi grup dodatnich są na bezpiecznym poziomie. Natomiast wzrasta zapotrzebowanie na osocze.

Osocze stanowi około 55% objętości krwi. Z osocza produkowane są m.in. leki, ale nie tylko. By osocze otrzymać, potrzebne są osoby, które się nim podzielą.

Produkowane są czynniki krzepnięcia : czynnik VII, czynnik IX, immunoglobuliny. W momencie kiedy mamy stany magazynowe grup dodatnich na poziomie bezpiecznym zwróciłabym się z prośbą do krwiodawców, żeby pomyśleli, czy nie chcieliby oddać osocza. By wyprodukować leki musimy mieć jakiś substytut, który poddamy opracowaniu i który będzie służył do tego, żeby lek mógł zostać wyprodukowany.

Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Osocze pobierane jest tzw. metodą plazmaferezy automatycznej.

W momencie gdy dawca zgłasza się do centrum krwiodawstwa, to procedura jest identyczna jak przy poborze koncentratu krwinek czerwonych. Różnica jest podczas samego poboru. Przy pobieraniu osocza potrzebujemy, żeby dawca spędził w sali pobrań około 20 minut.Jeśli chodzi o pobranie krwi pełnej powiedzmy, że procedura samego oddania trwa do 10 minut. Tutaj mówimy tylko o oddaniu.Bo wcześniej dawca pojawia się w rejestracji, następnie ma wykonywane wstępne badania, a także jest badany przez lekarza.

Dodaje Małgorzata Tarnawska.

Jednorazowo pobiera się 600 ml osocza.

Zobacz jak pobierane jest osocze!
Potrzebne osocze. RCKiK w Kaliszu apeluje o oddawanie!

i

Autor: screenshot/https://krwiodawstwo.kalisz.pl/ Zapasy krwi na dzień 18.08.2021