Kurczą się zapasy krwi! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Kaliszu apeluje o dzielenie się tym cennym lekiem!

i

Autor: pixabay

Kurczą się zapasy krwi! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu apeluje o dzielenie się tym cennym lekiem!

2020-07-11 19:35

Krew jest potrzebna cały czas, a jej zapasy kurczą się w bardzo szybkim tempie. Centrum Krwiodawstwa w Kaliszu wciąż apeluje do zdrowych osób, by podzieliły się tym cennym lekiem. Latem zawsze krwiodawców jest mniej, ale w tym roku z powodu pandemii sytuacja jest naprawdę zła.

Wcześniej krwią dzieliło się nawet 200 osób dziennie, co pozwoliło na uzupełnienie zapasów. W tym momencie do kaliskiego centrum zgłasza się około 70 dawców. To znaczna różnica. Powoli zaczyna krwi brakować. Do tego wróciły już zabiegi w szpitalach, które też w ten cenny lek trzeba doposażyć.

W tym momencie nie jesteśmy już w stanie przygotować odpowiedniej ilości składników krwi tak, żeby zabezpieczyć wszystkich pacjentów. Stąd nasz apel i prośba o pomoc, żeby państwo, którzy chcieliby pomóc innym bezinteresownie, żeby do nas do centrum po prostu się zgłaszali.

Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor kaliskiego krwiodawstwa. 


Dawcy nie mają się czego obawiać, bo wszystkie wymogi sanitarne są przestrzegane.

Dawców zabezpieczamy w środki ochrony osobistej, począwszy od fartuchów, przez maseczki, ochraniacze na obuwie. Mamy również zainstalowane lampy oczyszczające powietrze. Przed wejściem do centrum dokonujemy pomiaru temperatury bezdotykowym termometrem. Przeprowadzamy również wywiad wstępny.

Dodaje dyrektor Małgorzata Tarnawska. 

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie, które są zdrowe i ważą co najmniej 50 kg. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek, wypić dużo soków i wody. Nie wolno spożywać alkoholu. Należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.

Krew można również oddać oddziałach terenowych w Ostrowie Wielkopolskim. Ostrzeszowie, Krotoszynie i Koninie.

Kurczą się zapasy krwi! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu apeluje

i

Autor: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu Stan zapasów krwi na dzień 10.07.2020
Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE