Kuria diecezjalna w Kaliszu

i

Autor: fot. mir, eska.pl Kuria diecezjalna w Kaliszu

Kolejny biskup z Kalisza ukarany przez Watykan

2021-06-25 14:38

Watykan karze Stanisława Napierałę. Biskup diecezji kaliskiej został ukarany za zaniedbania ws. nadużyć seksualnych dokonywanych przez księży. To kolejny hierarcha, któremu zarzucano tuszowanie przypadków pedofilii w kościele.

Po własnym postępowaniu w tej sprawie Watykan uznał, że w jednym tylko przypadku biskup Napierała nie zareagował tak, jak powinien. Komunikat w tej sprawie przekazała Archidiecezja Poznańska.

– Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej.

Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że tylko w jednym z w/w przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania

– informuje Archidiecezja Poznańska.

Władze apostolskie zasugerowały też, że z tego względu biskup Napierała nie powinien pojawiać się podczas publicznych wydarzeń i wpłacić pieniądze na rzecz Fundacji św. Józefa – w dowolnej kwocie i z własnych środków.

Diecezja Kaliska nie komentuje decyzji Watykanu.

– Diecezja przyjmuje do wiadomości decyzję Stolicy Apostolskiej i zastosuje się do niej w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji. Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania ewentualnych wyjaśnień czy odpowiedzi dotyczących postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską

– mówi jej rzecznik, ksiądz Michał Włodarski.

Kilka miesięcy wcześniej Watykan ukarał biskupa Edwarda Janiaka. Ówczesny przełożony diecezji kaliskiej, oskarżany o tuszowanie m.in. przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych, miał się wyprowadzić z terenu diecezji i nie pokazywać się na wydarzeniach kościelnych lub świeckich w Kaliszu lub okolicy.

Postępowania w sprawie biskupów oraz kary nałożone przez Watykan to efekt ujawnienia skandali pedofilskich m.in. w diecezji kaliskiej, w filmie "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Według autorów filmu biskupi kaliscy mieli wiedzieć o przestępstwach seksualnych duchownych z terenu diecezji, ale nie zajęli się tymi sprawami. Jednym z takich duchownych miał być ksiądz Arkadiusz H. W marcu 2021 otrzymał na karę więzienia za molestowanie seksualne osoby nieletniej. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE