"Kaliszanki" to wystawa przygotowana przez Annę Tabakę i Przemysława Dunaja. Głównymi jej bohaterkami są kobiety związane z Kaliszem.
Główna linia narracyjna wystawy przeprowadza przez piękną epokę, czyli Belle Epoque. Oczywiście jest to Kalisz w tym okresie widziany przez pryzmat pracy kobiet w mieście. Pracy kobiet bardzo różnie rozumianej, postrzeganej, i dającej wiele efektów. Od prac artystycznych poprzez wielkie zaangażowanie kobiet w różne działania społeczne w mieście. Przypomnimy wydarzenie, jakim w 1909 roku była wystawa pracy kobiet w Kaliszu. Podejrzewam, że niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to było jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń społeczno-artystycznych w Królestwie Polskim właśnie w tym okresie, czyli na początku XX wieku. To wydarzenie zorganizowały i z wielkim powodzeniem przeprowadziły kaliszanki.
Mówi Anna Tabaka, organizatorka wystawy.
Na wystawie nie zabraknie pamiątek związanych z kaliskimi artystkami i sportsmenkami.
Na wystawie pojawią się pamiątki związane z Marią Konopnicką i jej kultem jako poetki. Będzie można również zobaczyć kopie ekspozycyjne rysunków Aliny Szapocznikow, znakomitej rzeźbiarki, która urodziła się w Kaliszu. Jedną z bohaterek wystawy będzie także Zofia Smętkówna, sportsmenka, która w latach 30 zmieniła płeć i stała się mężczyzną.
Dodaje Anna Tabaka.
Wystawa będzie czynna od 22 maja do 26 lipca w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Wernisaż wystawy odbędzie się 21 maja o godzinie 18.
Obejrzeć możecie go TUTAJ: https://www.facebook.com/muzeumwkaliszu
Polecany artykuł: