Polski Cmentarz Wojenny pod Monte Cassino

i

Autor: Pilecka/Wikpedia Polski Cmentarz Wojenny pod Monte Cassino

Kaliszanie oddadzą hołd żołnierzom poległym pod Monte Cassino - wyprawa rusza 14 maja

2024-05-10 9:33

Wyruszą na Monte Cassino, by oddać hołd poległym żołnierzom. Pielgrzymka na to włoskie wzgórze startuje już 14 maja z Kalisza. Pomysłodawcą akcji "Z ziemi polskiej do włoskiej" jest kaliszanin Włodzimierz Kuba Staszak, który taką wyprawę organizuje już po raz 5.

Kaliszanie oddadzą hołd żołnierzom poległym pod Monte Cassino. Pielgrzymka wyruszy z Kalisza już po raz 5. właśnie na to włoskie wzgórze. Tam w dniach od 18 do 21 maja odbędą się obchody 80.rocznicy zwycięskiej bitwy, którą stoczyły wojska alianckie z Niemcami. Udział w niej brał 2 Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa.

Dla mnie to jest miejsce wyjątkowe. Myślę, że dla każdego Polaka takie jest. Na Monte Cassino takie wrażenie mamy, że chyba został przełamana taka zła passa naszych żołnierzy w czasie II Wojny Światowej. Ta wiktoria pod Monte Cassino pokazała, że polska armia potrafi - mówi Włodzimierz Kuba Staszak, pomysłodawca wyprawy.

Emocje podczas uroczystości są ogromne - dodaje Włodzimierz Kuba Staszak.

Emocje zaczynają się - dla mnie już może trochę mniej, bo będę tam może dziesiąty czy dwunasty raz, ale w momencie kiedy dostrzegamy już z oddali - klasztor. Niejednokrotnie widzę po prostu łzy w oczach ludzi, a będąc już na polu bitwy, będąc na cmentarzu to są emocje, które trzeba przeżyć, tego nie da się opisać.

Na Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino pochowanych jest ponad 1000 polskich żołnierzy. W tym roku podczas uroczystości na Monte Cassino odsłonięty zostanie pomnik generała Władysława Andersa.