Sąd

i

Autor: Freepik

wyrok

Kalisz. Zrobił z niepełnosprawnego żebraka. Pójdzie siedzieć. Jest wyrok dla 50-latka z Mołdawii

2023-11-22 9:03

Przed sądem w Kaliszu zakończył się proces 50-letniego obywatela Mołdawii, który - uprowadził z Łotwy niepełnosprawnego mężczyznę i m.in. w Kaliszu - przemocą zmuszał do żebractwa. I zrobił sobie z tego znakomite źródło dochodu. Wyrok nie jest prawomocny.

4 lata więzienia za handel ludźmi - dla 50-letniego obywatela Mołdawii, który uprowadził z Łotwy niepełnosprawnego mężczyznę i m.in. w Kaliszu - przemocą zmuszał do żebractwa. Wyrok zapadł przed sądem w Kaliszu.

Oskarżony nie przyznał się do winy i - podczas trwającego zaledwie dwa miesiące procesu - odmówił składania wyjaśnień.

Ale zdaniem sądu ta wina jest bezsprzeczna. Stąd kara - czterech lat więzienia i dwóch tysięcy złotych grzywny.

Uznaje oskarżonego (…) za winnego tego, że w okresie od co najmniej 6 sierpnia 2022r. do dnia 3 października 2022r. w Kaliszu i innych nieustalonych miejscowościach na terytorium Polski działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru dopuścił się handlu ludźmi w ten sposób, że wykorzystując krytyczne położenie w zakresie sytuacji majątkowej oraz niepełnosprawność ruchową obywatela Łotwy (….) wynikającą z amputacji obydwu nóg i poruszania się na wózku inwalidzkim w celu wykorzystania wymienionego w żebractwie przetrzymywał go początkowo w nieustalonej miejscowości na terytorium Polski, a od 12 września 2022r. do 3 października 2022r. w miejscowości Chocz oraz przewoził go z zasłoniętymi oczami pod markety różnych sieci handlowych i zmuszał pod swoją kontrolą do wielogodzinnego żebractwa, zabierając przy tym wszystkie uzbierane przez wymienionego pieniądze oraz dopuszczając się wobec niego aktów przemocy polegających na uderzaniu ręką po ciele, a także bezprawnych gróźb pobicia i wywiezienia do lasu, przy czym uczynił sobie z tego procederu stałe źródło dochodu - czytamy w wyroku kaliskiego sądu.

Sprawa wyszła na jaw rok temu.

Służby zawiadomił inny mężczyzna, który zauważył żebraka przed jednym z kaliskich marketów. Zatrzymano kilka osób, ale przed sądem stanął tylko 50-latek.

Wyrok, który zapadł właśnie przed kaliskim sądem, nie jest prawomocny.

Mołdawianin od roku jest w areszcie tymczasowym, który sąd zaliczył mu na poczet kary - więc jeśli wyrok się uprawomocni - do odsiadki 50-latkowi zostaną 3 lata.

QUIZ. Kultowy polski serial Czterdziestolatek. Jak dobrze go pamiętacie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się Stefan, głowny bohater serialu "Czterdziestolatek"?