Administracja MBP w Kaliszu

i

Autor: fot. Wikipedia, archiwum Administracja MBP w Kaliszu

Kalisz. Zalało bibliotekę. Trwa szacowanie strat

2024-07-08 10:33

Zalane podłogi, meble, instalacja elektryczna. Bibliotekarze z Kalisza liczą straty po ostatnich ulewach, a radni pytają o stan techniczny siedziby kaliskiej czytelni.

To prawdopodobnie zapchanie kratki spustowej było przyczyną zalania pomieszczeń administracji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Centrala czytelni mieści się obecnie przy ul. Wyszyńskiego 3b, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 17, na osiedlu Dobrzec.  O stan techniczny budynku, tuż po zalaniu, zapytał władze miasta Piotr Łuszczykiewicz, radny Koalicji Obywatelskiej

— Czy podlegał on przeglądowi technicznemu w zakresie instalacji odpływowej przed przeprowadzeniem Administracji MBP z ul. Łaziennej 6 oraz w ramach bieżącego nadzoru?

— czytamy w interpelacji radnego.

Jak odpowiada prezydent Kalisza, budynkiem zarządza szkoła. Ostatni przegląd techniczny obiektu zlecono w listopadzie 2023

Oceny strat po ostatnim zalaniu dokonał rzeczoznawca powołany przez ubezpieczyciela. Trwa szacowanie strat i kosztów likwidacji szkód. 

— Na dzień przygotowania odpowiedzi na interpelację (27 czerwca) biblioteka nie dysponowała jeszcze protokołem z tej wizyty

— informuje Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. Wiadomo jednak, że ani archiwum, ani księgozbiór biblioteki nie zostały zniszczone. 

— Największe straty dotyczą zamoczenia podłóg, umeblowania, ścian, instalacji elektrycznej i stolarki drzwiowej

— dodaje prezydent. 

Administracja MBP przeniosła się na Wyszyńskiego na początku 2023 roku. Wcześniej centrala czytelni mieściła się w centrum Kalisza, przy ul. Łaziennej 6. Teraz budynek jest pusty. Jak podkreśla prezydent Kalisza, dawna, zabytkowa siedziba MBP wymaga „kapitalnego remontu”.