ZDROWIE

Kalisz. Za nami III Piknik Zdrowotny "Sobota dla Zdrowia"

2023-09-17 9:42

„Sobota dla zdrowia” pod takim hasłem odbył się III Piknik Zdrowotny nad Zalewem Szałe koło Kalisza. Uczestnicy mogli skorzystać z różnych bezpłatnych badań m.in. cukru, ciśnienia, spirometrii, wzroku czy wykonać rtg płuc.

Jak pokazują statystyki, wcześnie wykryta choroba, ma szansę na wyleczenie.

Muszę przyznać, że po tych festynach robimy statystyki i wyłapaliśmy tutaj schorzenia nowotworowe płuc u osób, które nie miały żadnych objawów. Po prostu będąc tutaj stwierdziły, że przebadają się. Mamy kontakt z tymi osobami. Dziś są po leczeniu. Są w dobrym stanie i żyją – mówi nam Sławomir Wysocki, dyrektor Szpitala w Wolicy pod Kaliszem.

Piknik na Zalewem Szałe odbył się już po raz trzeci i przyciągnął tłumy uczestników, którzy chętnie korzystali z różnych badań.

- Oczywiście, że warto. Lepiej wiedzieć wcześniej co z naszym zdrowiem.

- Warto korzystać z takich pikników i dziękujemy organizatorom. Po pierwsze trzeba byłoby iść do lekarza po   skierowanie. Po drugie jeśli nie mamy skierowania, to trzeba iść prywatnie, a to wiąże się z kosztami.

- Badanie spirometrii i może jeszcze uda się wykonać USG.

- Mierzyłam już ciśnienie i cukier i chcę jeszcze wykonać spirometrię.

Mówili nam uczestnicy.

Najmłodsi mogli nauczyć się zasad udzielania Pierwszej Pomocy. Na pikniku pojawił się również ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, gdzie chętni mogli oddać krew. Festyn zorganizowała Fundacja Szpital Wolica. Partnerem medialnym pikniku było Radio Eska.

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby: