Astronomowie z kaliskiego Dobrzeca wracają na Pola Marsowe i tam będą obserwować niebo.
- Tego dnia, w szczególności, skierujemy nasz sprzęt obserwacyjny na Księżyc. Lipiec jest wyjątkowym miesiącem do wpatrywania się w naszego naturalnego satelitę. W ramach globalnej akcji On The Moon Again wspominamy udane lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu w ramach misji Apollo 11, 20 lipca 1969 roku. Lądownik księżycowy, z astronautami Neilem Armstrongiem oraz Buzzem Aldrinem, wylądował na powierzchni Księżyca, rozpoczynając krótki, ale intensywny okres załogowej eksploracji tego globu
- mówi Radosław Pior z fundacji Karola Malaperta.
Spotkanie z księżycem i gwiazdami już 24 lipca o 20:30 na Polach Marsowych osiedla Dobrzec. Przy okazji będzie można zaobserwować gwiazdozbiory nieba letniego i przeloty sztucznych satelitów ziemi.
Kim był Karol Malapert?
Patron astronomów z Kalisza, Karol Malapert, był flamandzkim uczonym i jezuitą. 12 lipca minęła 442 rocznica jego urodzin. Od 1613 roku Karol Malapert w Kaliszu prowadził badania słońca za pomocą lunety, która wówczas – w 17. wieku – była czymś wyjątkowym.
- Dzięki tym obserwacjom Kalisz stał się pierwszym w Polsce ośrodkiem astronomicznym, gdzie skorzystano z lunet jako przyrządu obserwacyjnego
- mówi Radosław Pior z fundacji.
Karol Malapert na siedemnastowieczne niebo nad Kaliszem spoglądał z wieży kościoła garnizonowego. Dwa lata temu przy tej świątyni odsłonięto tablicę upamiętniającą astronoma, jego współpracowników i ich osiągnięcia.
Polecany artykuł: