Fotowoltaika panele słoneczne

i

Autor: fot. ilustracyjne, pixabay

Kalisz: ulgi za zieloną energię w domach tylko do końca roku?

2020-12-02 15:42

Kaliszanie bez ulg za zieloną energię? Mieszkańcy, którzy inwestują w ekologiczne źródła np. ciepła, mogli do tej pory liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Jak będzie w przyszłym roku?

Uchwała przyznająca takie ulgi obowiązuje tylko do końca grudnia. To oznacza, że w przyszłym roku być może nie będzie można liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Dlatego radni Koalicji Obywatelskiej proszą, by władze miasta jak najszybciej przedstawiły Radzie Miasta przepisy na przyszły rok. Bez tego mieszkańcy, którzy inwestują w zieloną energię, nie będą mogli starać się o zwolnienie np. z podatku od nieruchomości. Zdaniem radnych, to ostatnia chwila, by się tym zająć.

– To jest uchwała, która obowiązywała tylko w tym roku, a była chwalona przez mieszkańców, którzy inwestują w panele fotowoltaiczne albo pompy ciepła. Takie inwestycje wymagają czasu i przygotowań, ludzie powinni wiedzieć, czy mogą nadal liczyć na te ulgi. To musi być kontynuowane, żeby było efektywne. Nie może być tak, że jednego roku dajemy ulgi, a w kolejnym już nie. Apeluję do pana prezydenta, by jak najszybciej przedstawił nam projekt uchwały na przyszły rok, w tej czy innej formie

– mówi Eskan Darwich, radny Koalicji Obywatelskiej.

Na razie na zwolnienie z podatku od nieruchomości przez pięć lat mogą liczyć ci mieszkańcy, którym takie ulgi przyznano w tym roku. Żeby móc w ogóle starać się o taką bonifikatę, trzeba było wyłożyć co najmniej 10 tysięcy zł na np. ekrany fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne na domu pana Bogdana